Son Dakika

Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan 'Golan' tepkisi

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, '(ABD'nin Golan Tepeleri Kararı) Yabancı ülke liderlerinin başka ülkelerin toprakları üzerinde karar alma hakkı yoktur' dedi.
Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan 'Golan' tepkisi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, temaslarda bulunmak üzere geldiği Moskova’da, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin ile bir araya geldi.

Görüşmede ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri kararını eleştiren Avn, "ABD'nin bu tür adımları uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını açıkça ihlal ediyor." diye konuştu.

Avn, Trump’ın kararı nedeniyle Arapların "karanlık bir gün" yaşadığını vurgulayarak, "Yabancı ülke liderlerinin başka ülkelerin toprakları üzerinde karar alma hakkı yoktur." dedi.

İsrail'in yürüttüğü politikalara yönelik de eleştirilerde bulunan Avn, "İsrail'in 'Yahudi ulus devleti' olarak kabul edilmesi de kabul edilemez. İsrailliler, devletlerinin ırkçı doğasını kabul ettiler. 70 yıl önce Hitler'e ve faşizme karşı savaştık. Şimdi ise Hitler'in güttüğü politikanın aynısını İsrail devleti güdüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Avn, Suriyeli mültecilerin yaşadığı ekonomik zorluklara da dikkati çekerek, "Suriyeli mültecilerin ekonomik sorunlar nedeniyle Avrupa'ya kısa süre içerisinde yeni bir mülteci dalgası başlayacak." dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.