Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn: AB dağılabilir

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn: AB dağılabilir

Alman basınına konuşan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, dayanışma yerine kendi içine kapanmayı adet haline getirmesi ve halkın güvenini kaybetmesi durumunda AB’deki dağılmanın oldukça hızlı gerçekleşebileceğini söyledi.
Lüksemburglu Bakan, yanlış anlaşılan nasyonalizmin gerçek bir savaşa yol açabileceği değerlendirmesini yaptı.
Almanya’nın ve birçok Avrupa Birliği ülkesinin Cenevre Mülteciler Anlaşması’nın yürürlükte olduğunu anladığını ancak bazı ülkelerin Avrupa Birliği’nin bazı değerlerini tam olarak benimsemediğini savunan Jean Asselborn, insani değerlerin AB’yi hala bir arada tuttuğunu kaydetti.
Dışişleri Bakanı Asselborn, dış sınırların güvenliğine dayanan ve Avrupa içerisinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması’nın tehlikede olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine de, “Böyle bir tehlike açık bir şekilde var. Bu mülteci krizine Avrupa’da bir çözüm bulmazsak, daha fazla ülkeler bu konuya sadece ulusal bir yaklaşım sergileyeceklerine inanırlarsa, o zaman Schengen öldü” ifadesini kullandı.
Böyle bir durumda Avrupa Birliği’nin en büyük kazanımını kaybedeceğini ve bunun Avrupa Birliği’nin vatandaşları için ağır sonuçlar getirebileceği uyarısında bulunan Asselborn, sınırlarda kontrollerin yapılmasının ekonomi, turizm gibi alanları olumsuz etkileyebileceğini söyledi.
BERLİN AA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!