Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Macaristan Başbakanı Orban: Erdoğan’a saygı duyuyorum

Macaristan Başbakanı Orban: Erdoğan'a saygı duyuyorum

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Eğer Türkiye’nin gelişmesi isteniyorsa, hoşlarına gitse de gitmese de güçlü bir lidere ihtiyaç var” dedi.

Orban, İspanya’nın önde gelen gazetelerinden ABC’ye verdiği röportajda, Türkiye ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

“Uluslararası medya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘günah keçisi’ ilan etse de, ben şahsen saygı duyuyorum. Eğer Türkiye’nin gelişmesi isteniyorsa, o zaman hoşlarına gitse de gitmese de güçlü bir lidere ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulunan Viktor Orban, “Avrupa Birliği’nde (AB) güçlü yöneticiler sevilmiyor, bilakis ‘tehlikeli’ olarak addediliyorlar. Zayıf liderler ise ‘iyi’ kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

“Krize Türkiyesiz çözüm bulmak imkansız”

Sığınmacı krizinde Türkiye’nin içinde yer almadığı bir çözümün mümkün olmadığını belirten Orban, “Türkiye, AB’nin stratejik ortağı. Şu anki krize Türkiyesiz çözüm bulmak imkansız. Türkiye ile masaya oturmadan önce Avrupa’nın da Yunanistan sınırlarını koruması lazım. Eğer Schengen sistemini tam olarak uygulayabilirsek, Türkler ile yapacağımız görüşmelerde hareket noktamız belli olur” dedi.

Etiketler