Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Macaristan’da Osmanlı dönemine ait cami bulundu

Macaristan’da Osmanlı dönemine ait cami bulundu

Macaristan’ın Zigetvar kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği türbeyi bulma amacıyla başlatılan kazı çalışmalarında, 1692 yılında Habsburg askerleri tarafından yıkılan Osmanlı dönemine ait caminin kalıntılarına ulaşıldı.

Araştırmayı yürüten Macar ekibin başındaki Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Norbert Pap, 2013 yılında TİKA’nın yardımıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın, Zigetvar’da iç organlarının defnedildiği türbeyi bulma amacıyla çalışmaların başlatıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yılın sonbahar aylarında yaptığımız kazı çalışmaları neticesinde kalıntılarını bulduğumuz binanın Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği türbe olduğunu ama bunun kesinleşmesi için etrafında bir cami ve derviş tekkesinin de bulunması gerektiğini söylemiştik. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bugün türbenin hemen yanındaki caminin de kalıntılarını bulduk. O dönemden kalan bilgilere göre Sokullu Mehmet Paşa, Kanuni’nin Zigetvar’daki türbesinin yanında bir cami yaptırmıştı. Bulduğumuz bina türbeden daha büyük ve Mekke yönüne bakıyor.”

Macaristan’da Osmanlı döneminde cami ve türbelerin şehirlerin içine yapıldığını ama bunun tek bir istisnası olduğuna dikkati çeken Pap, ”Osmanlı’nın hükmettiği dönemde Macaristan’ın nüfusu yaklaşık bir milyondu ve sadece 20-30 bin civarında Osmanlı askeri vardı. O dönemde Osmanlı askerleri hep şehirlerin içinde yaşadıklarından dolayı camiler de şehirlerin ve kalelerin içinde inşa edildi. Macar topraklarında şehir dışında inşa edilen sadece bir cami ve türbe var. Onlar da bugün ortaya çıkardığımız bu yapılar. Bunun ise tek bir sebebi var çünkü Kanuni burada vefat etti ve iç organları buraya gömüldü. Sırf bu yüzden ona özel bir türbe inşa edip yanına cami ve tekke yaptılar. Bunun bir benzeri yok.” ifadesini kullandı.

Bölgedeki araştırmaların devam edeceğini de kaydeden Pap, ”Arşivlere göre aynı bölgede 1570’li yıllarda Saraybosna’dan gelen dervişlerin kullandığı bir derviş tekkesi de olmalı. Bu konuda da kazı çalışmaları başlattık. Önümüzdeki haftalarda bu konuda da neticeye ulaşacağımızı umuyorum.” dedi.

Pap ayrıca 1680’li yıllarda Zigetvar’daki cami, türbe ve derviş tekkesinin yaklaşık 100 Osmanlı askeri tarafından korunduğunu söyledi.

Ölümü gizlendi

Zigetvar Kalesi’nin kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm haberi askerler arasında moral bozukluğu oluşturmaması için gizlendi. Cesedi bozulmasın diye iç organları çıkartılarak otağının bulunduğu yere gömüldü. Bedeni ise muhasaradan sonra İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii avlusundaki bugünkü yerine defnedildi.

Kanuni’nin ölümünden sonra tahta geçen II. Selim, babasının iç organlarının gömülü olduğu yere türbe, etrafına da külliye yaptırdı. 150 yıl kadar hizmet veren bu yapılar daha sonra Zigetvar Kalesi’ni işgal eden Habsburg askerleri tarafından yıkıldı. Macarlar tarafından bu bölgeye türbe anlamına gelen “Turbek” ismi verildi.

Etiketler