Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Macron: 2035’e kadar 14 nükleer santrali kapatacağız

Macron: 2035’e kadar 14 nükleer santrali kapatacağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesindeki nükleer santrallerle ilgili önemli bir karara imza attı. Macron, ülkesinin 2035 yılına kadar 58 nükleer santralden 14’ünün kademeli olarak kapatılacağını söyledi. 

Macron, enerji stratejisi ile ilgili konuşmasında 2035 yılına kadar 58 nükleer santralden 14’ünün kademeli olarak kapatılacağını söyledi. Macron görev süresinin dolacağı 2022 yılına kadar Fessenheim dışında başka bir nükleer santralin kapatılmayacağını açıkladı. Fessenheim’daki iki reaktörün 2020 yazında kapatılması planlanıyor.

Macron nükleer enerjinin  toplam enerji üretimindeki payının 2035 yılına kadar şuanki yüzde 75 seviyesinden yüzde 50’ye düşeceğini, ancak Fransa’nın nükleer enerjiden tamamen vazgeçmeyeceğini söyledi.

VERGİDE KESİNTİ YAPILMAYACAK

Öte yandan, Fransa’da akaryakıt zammı nedeniyle başlayan protestoları takip ettiğini belirten Macron, ancak vergilerde bir kesintinin yapılmayacağını da sözlerine ekledi.