Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Macron sokağa teslim oldu

Yavuz Avşar
Macron sokağa teslim oldu

Fransa’da 17 Kasım’da akaryakıt zamlarını protesto etmek için sokağa dökülen Sarı Yelekliler Fransa Hükümeti’ne geri adım attırdı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe: “Devlet barışın garantörü. Hiçbir ulusal bütünlüğü tehlikeye atmamalı. Akaryakıt zammı dahil vergi artışını 6 ay erteliyoruz” açıklaması yaptı.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak başlayan “sarı yelekliler”in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü. Ülkede akaryakıt vergilerine tepkiyle başlayan ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüşen “sarı yelekliler”in gösterileri son yılların en şiddetli protestoları halini aldı.

SOKAKLAR ALEV ALEV

Hükümetin akaryakıta getirdiği ek vergilerin ve giderek kötüleşen ekonomik koşulların 17 Kasım’dan bu yana protesto edildiği eylemlerin şiddet ciddi boyutlara ulaştı.

Başkent Paris’teki Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık’ta düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi kenti “kaosa” sürükledi.

ÜLKE FELÇ OLDU

Fransızların büyük bir bölümünün desteklediği göstericilerin “Macron istifa” sloganları attığı ve birçok binanın üzerine Macron karşıtı yazılar yazdığı protesto başkentlilerin hayatını olumsuz etkiledi. Champs-Elysees Caddesi’nin çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza kepenk indirdi, 20 civarında metro hattı durduruldu ve çok sayıda cadde trafiğe kapatıldı. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar eylemciler tarafından kapatıldı. Güneydeki Marsilya kentinde polis, limanda birçok yeri ateşe veren eylemcilere sert müdahalede bulundu.

Toulouse kentindeki eylemde polisle göstericiler arasında gergin anlar yaşandı. Eylemciler Haute-Loire Bölge Valilik binasına molotofkokteyli attı. Binada çıkan yangın hasara neden oldu.

GÖSTERİLERİN BİLANÇOSU

Ülke genelinde 1 Aralık’ta 136 bin kişinin katıldığı gösterilerde çıkan olaylarda 263 kişi yaralandı ve 378’i Paris’te olmak üzere 630 kişi gözaltına alındı.

17 Kasım’dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda üç kişi hayatını kaybetti, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi gözaltına alındı ve 9 kişi dörder ay hapis cezalarına çarptırıldı. Eylemlerde Müslüman karşıtı ve ırkçı saldırılar da düzenlendi.

MACRON’A YOL GÖRÜNDÜ

Akaryakıt zamlarının geri alınması Fransa’da olayların önüne geçmesi beklenmiyor. Macron’a diz çöktüren Sarı Yelekliler hareketinin hükümeti farklı konuları da bahane ederek eylemlere devam etmesi bekleniyor. Sokak hareketleri karşısında “geri adım” atan Macron’un işi bundan sonraki süreçte daha da zorlaşacak. Reform adı altında yapılmak istenen her icraat sokak hareketleri ile sekteye uğrayacak gibi görünüyor.