Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Madaya’dan son çağrı: “Kurtarın Bizi”

Madaya’dan son çağrı: “Kurtarın Bizi”

MADAYA’DA DOĞRUDAN AÇLIKTAN ÖLEN İNSAN SAYISI 100’Ü AŞTI

Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeybatısındaki Madaya beldesinde gıda ve ilaç eksikliği nedeniyle ölüm oranlarında artış yaşanabileceği bildirildi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hizbullah” diye anılan İran çeteleri ve Esed çetelerinin insani yardımların girişine engel olduğu beldede gıda maddesi, süt ve ilaç eksikliği nedeniyle çocuk ve yaşlıların ölüm oranlarında artış yaşandığı kaydedildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler’e (BM) Madaya, Zebedani ve Muaddamiyye’deki mevcut durumu, “insani felaket” olarak tanımlaması ve bu bölgelere acil yardım ulaştırılması için uluslararası müdahale kararı alması çağrısı yapıldı.
SMDK, BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) Madaya ve abluka altındaki diğer bölgelerde yaşayan sivillerin hayatını kurtarmak için harekete geçmeye, Arap Birliği’ni de bakanlar düzeyinde 10 Ocak’ta yapılacak toplantıda konuyu ele alarak ablukanın kaldırılması için gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

Muhaliflerin kontrolündeki Madaya, 7 aydır abluka altında tutuluyor. Hizbullah’ın Madaya beldesinin çevresine mayın döşemesi ve rejim güçlerinin müdahaleleri sebebiyle bölgeden çıkamayan halk, temel gıda maddelerine dahi ulaşamıyor. Söz konusu abluka sebebiyle, bölgede geçen ay 23 kişi açlık sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Gıda maddeleri 15 katı fiyatla satılıyor

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, beldede yokluk nedeniyle mevcut gıda maddeleri 15-20 katı fiyatla satılıyor. Beldede bir kilo şeker 60 bin Suriye lirası (yaklaşık 445 Türk lirası), bir litre sıvı yağ 70 bin Suriye lirası (yaklaşık 520 Türk lirası), bir kilo pirinç de 40 bin Suriye lirasına (300 Türk lirası) satılıyor. Elektrik verilmeyen beldede halk, yıkılmış evlerin enkazlarından topladığı tahta parçalarını yakarak ısınmaya çalışıyor.

Etiketler