Son Dakika

Maduro ABD’ye resti çekti

Latin Amerika’yı kasıp kavuran Venezuela’da baş gösteren siyasi kriz devam ederken ülkenin seçilmiş devlet başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin elektrik sabotajına karşı Rusya, Çin, İran ve Küba’dan uzmanların katılımıyla bir araştırma komisyonu kuracaklarını açıkladı.

Maduro ABD’ye resti çekti

Bütün ülkeyi karanlıkta bırakarak halk üzerinde baskı kurmaya çalışan ABD destekli vesayet odaklarına karşı Venezuela Devlet Başkanı Maduro yeni bir hamle yaptı.

En başta ülkedeki iletişimi ve internet erişimi sekteye uğratan kesintinin sorumlusu olarak Maduro’yu hedef tahtasına oturtan ABD’nin oyunu yavaş yavaş deşifre oluyor.

3 gün boyunca karanlığa boğulan ülkedeki sabotajı araştırmak için bir komisyon kurulacağını duyuran Maduro, komisyonun üyelerini Rusya, Çin, İran ve Küba’dan uzmanlar olacağını belirtti.

HİDROELEKTRİK SANTRALİNE SALDIRI

Kesintiye sebep olan sabotajın birden fazla aşamada gerçekleştirildiğini ileri süren Maduro, ülkenin doğusunda yer alan Simon Bolivar Hidroelektrik Santrali’nde ortaya çıkan aksaklığın normal olmadığını vurguladı.

Bir siber saldırından şüphelenilen olayın perde gerisini araştırmak için Maduro’nun ifadesiyle “Siber saldırıları konusunda büyük tecrübesi” olan ülkelerden yardım alınacak. İlgili çalışmalardan ise Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rorguez sorumlu olacak.

SU SORUNUNA ÇÖZÜM ARIYORLAR

Elektrik kesintisi sonrası susuzlukla imtihan olan Venezuelalıların ihtiyacını karşılamakta zorlanan hükümetin şimdilik çözüm bulması gereken en büyük sorunu bu mesele oluşturuyor.

Maduro bu sorun karşısından çözüm olarak “Mavi Tanker” adlı bir acil müdahale planını devreye aldıklarını belirterek hükümetin yaklaşık bir yıl önce başlattığı “vatan kartı” kullanımıyla 50 bin tanker suyun dağıtıma hazır tutulduğunu ifade etti.

ÇİN’DEN DESTEK MESAJI

Maduro hükümeti bu zorlu süreçte her türden desteğe sıcak bakarken Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang “ Çin, elektriklerin tamamen sağlanması için gerekli tüm teknik desteği ve yardım Venezuela’ya sağlamaya hazır “ açıklamasını yaptı.

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.