Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mahkeme sona erdi! Julian Assange: Beni ABD’ye iade etmeyin

Mahkeme sona erdi! Julian Assange: Beni ABD’ye iade etmeyin

İngiltere’de yargılanan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın “ABD’ye iade davası” görüldü. Davada konuşan Assange, “Beni ABD’ye iade etmeyin” dedi. Mahkeme davayı 30 Mayıs’a erteledi.

50 HAFTA HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Wikileaks’in kurucusu Assange, İngiltere’deki “kefaletle serbest bırakılma koşullarını ihlal”den 50 hafta hapis cezası almıştı. Assange’ın siyasi sığınma koşullarını öne sürerek talep ettiği ceza indirimini reddeden yargıç Taylor, ihlalin ciddiyeti nedeniyle Assange’a maksimum ceza olan bir yıla yakın bir cezanın uygun görüldüğünü belirtmişti.

KEFALETLE SERBEST BIRAKILMA ŞARTLARINI İHLAL ETMEKTEN TUTUKLANMIŞTI

Wikileaks kurucusu Assange, Haziran 2012’de, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Assange, 2012’den beri kaldığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde 11 Nisan’da gözaltına alınmış ardından “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten” tutuklanmıştı.

ABD’NİN KARANLIK YÜZÜNÜ ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Washington’un yıllardır peşinde olduğu Wikileaks kurucusu Julian Assange, ABD’nin Irak ve Afganistan’daki karanlık geçmişini ortaya koyan isim olarak biliniyor. Assange’ın Wikileaks üzerinden yayımladığı belgelerde, Irak ve Afganistan’da sivillerin katlinin gizlenmesi ve mahkumlara işkence edilmesi gibi bilgiler yer alıyor. Irak dosyasında, haber ajansı Reuters’ın 2 çalışanı dahil 15 kişinin öldürülmesine ilişkin görüntüler, teslim olmak üzere bir askeri üsse gelen 2 kişinin helikopterle vurulması, ABD askerlerinin parmağını kestikleri bir mahkumu asitle yakmaları, bir mahkumun ABD askerlerinin gözü önünde infaz edilmesi gibi belgeler bulunuyor.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri