Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Malcolm X, çağın kanserini anlatıyor

Malcolm X, çağın kanserini anlatıyor

Molcolm X’in yeni ortaya çıkan ve 1 milyon 200 bin dolara satışa çıkarılan mektubunda, ırkçılığa karşı çözüm önerileri sunuluyor. Malcolm X tarafından bizzat kaleme alındığı belirtilen mektupta Malcolm X, ırkçılığı “Çare bulunamayan ve Ameika’ya yayılan çağın kanseri” olarak tanımlıyor.
Huffington Post’ta yer alan habere göre Malcolm X’in yeni ortaya çıkan mektup Los Angeles’da Moments in Time Mağazası’nda bulunuyor. Mektup, pazar günü 1 milyon 250 bin dolara satışa sunuldu.
Moments in Time’ın sahibi Gary Zimet, mektubu New York’taki bir kişiden aldığını söylüyor. Zimet, mektubu aldığı kişinin ismini açıklamak istemiyor.
Zimet, “Bu olağanüstü bir şey. Mektubu henüz satamadım ancak bir süre içinde mutlaka satılacağını biliyorum” dedi.
Mektubun, Malcolm X’in hayatının son dönemlerine ait önemli detaylar içerdiği belirtiliyor. Söz konusu dönem, New York’ta 1965’te suikaste kurban gitmesinden önceki yıl, Mekke’ye Hacca gittiği zamanı kapsıyor. Malcolm X, mektubun başında hacc için, “Bütün Müslümanların hayatındaki en önemli ibadetlerden biri” ifadelerini kullanarak, bu tecrübesinin kendisi için aydınlatıcı olduğunu açıklamaya çalışıyor.
Mektupta ayrıca, ırklar arasındaki ilişkilere dair bir çözümler de sunuluyor. Mektupta, ABD’nin hâlâ en büyük sorunlarından biri olarak bilinen ırkçılıkla ilgili şunları söylüyor:
Eğer Amerikalılar İslam dinini kabul etseydi, Allah’ın birliğini kabul etseydi, insanların bir oluşunu da kabul etmiş olurdu. Ve diğerlerine “Ten renginin farklılığına” göre muamele etmeye son verirlerdi. Özellikle Amerika’da çaresi bulunamayan bir kanser gibi ırkçılığın yayıldığı günümüzde tüm düşünen Amerikalıların, ırkçılığa karşı çözümü zaten ortaya koymuş olan İslam ile daha fazla ilgilenmeleri gereklidir. Bir siyahi Amerikalı asla ırk temelli güttüğü “kin” sebebiyle suçlanamaz çünkü onunki sadece beyaz Amerikalıların bilinçli olarak uyguladığı ırkçı pratiklere karşı bilinçaltındaki birikimden doğan bir tepki veya savunma mekanizmasıdır. Fakat Amerika’nın ırka dair delice takıntısı, onu intihara eş değer bir yola ve aşağısında dipsiz çukurların olduğu bir uçurumun kenarına sürüklüyor. Ben inanıyorum ki, henüz gençliğin etkisi altında olan kolejlerdeki, üniversitelerdeki yeni nesil beyaz Amerikalılar, engellerle önü daha az kapatılmış entellektüeller, “kötüye işaret eden bu durumu” görecek ve manevi kurtuluş için İslam dinine dönecek. Hatta yaşlı nesilleri de, onlarla beraber dönmeleri için, ikna edeceklerdir.
Mektubun doğruluğu konusunda görüşleri sorulan Columbia Üniversitesi Malcolm X Projesi’nin baş araştırmacılarından ve proje yöneticisi olan Zahir Ali, mektubun büyük ihtimalle Malcolm X tarafından onayladı.
Ali, “Mektupta gördüğüm her şeyi, el yazısını ve diğer verileri baz alırsak, kendimden emin şekilde diyebilirim ki “evet bu mektup ona ait”. İçerikte yer alanlar tutarlı, alışılmamış bir şey yok. O, bu konuda çok üretkendi” dedi. Malcolm X’in mesajlarını sık sık mektuplar üzerinden yayınlamayı tercih ettiğini hatırlatan Zahir Ali, Haccın Malcolm X üzerinde derin etkiler oluşturduğunu ifade etti. Zahir Ali bu mektubun satılmaması gerektiğini de sözlerine eklereyerek şöyle devam etti: “Bunun üzerine bir fiyat etiketi yapıştırabileceğinizi düşünemiyorum. Bu kişisel bir yazışma olsa dahi, Malcolm’un niyeti bunun kamuya açık olmasıydı.” Irkçılık ve din konularına değinen mektubun, tam da iki konunun çokça tartışıldığı bir dönemde ortaya çıkmasının da önemli bir tevaffuk olduğunu belirten Ali, “Ne olursa olsun mektup tam da zamanında ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Etiketler