Son Dakika

Malezya'da kimyasal atık zehirlenmesi: 260 kişi hastanelik oldu

Malezya'nın Pasir Gudang ve Kim Kim nehirlerine bulaşan kimyasal atık nedeniyle çoğunluğu öğrencilerin oluşturduğu 260 kişinin zehirlendiği açıklandı.

Malezya'da kimyasal atık zehirlenmesi: 260 kişi hastanelik oldu

Malezya basınındaki haberlere göre, geçen hafta ülkenin Johor eyaletindeki Pasir Gudang ve Kim Kim nehirlerine sızan zehirli kimyasal atıklar, bölgede nehre yakın okulları etkilerken, çoğu öğrenci 260 kişi kimyasal zehirlenmeye uğradı.

OKULLARDA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Zehirli atık tehlikesinin sürdüğünü açıklayan Eğitim Bakanlığı, ikinci bir talimat verilene kadar Pasir Gudang bölgesinde 111 okulda eğitime ara verildiğini açıkladı.

Hastaneye kaldırılanların durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Öte yandan atıkların bazı fabrikalar tarafından yasa dışı şekilde nehirlere döküldüğü öne sürüldü. İddialara ilişkin şimdiye kadar bölgede bulunan iki fabrika çalışanı gözaltına alındı.

GEÇEN HAFTA DA 103 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILMIŞTI

Johor'da bulunan Pasir Gudang ve Kim Kim nehirlerine geçen hafta perşembe günü yaklaşık 20 ton ağırlığında zehirli kimyasal atık sızdığı öğrenilmiş, atıklardan zehirlenen çoğu okul öğrencisi 103 kişi hastaneye kaldırılmıştı. İlk zehirlenme vakasının ardından bölgedeki 33 okulda eğitime ara verilirken, dün toplamda 157 kişinin daha atıklardan zehirlendiği açıklanmıştı. Eyalet yönetimi, kimyasal atık sızıntısının kaynağını araştırıyor.

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.