Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Mavi Marmara Davası”nda savcılığın kararı tekrar gözden geçirilecek

“Mavi Marmara Davası”nda savcılığın kararı tekrar gözden geçirilecek

Uluslararası Ceza Mahkemesine bağlı temyiz mahkemesi, "Mavi Marmara Davası"yla ilgili UCM savcılığın tekrar gözden geçirmesine karar verdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) bağlı temyiz mahkemesi, Siyonist İsrail’in 2010 yılında Gazze Özgürlük Filosu’ndaki Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıya ilişkin davayla ilgili UCM savcılığının soruşturma başlatmama kararını tekrar gözden geçirmesine hükmetti.

Temyiz mahkemesi, savcılığın, ön inceleme bürosunun 15 Kasım 2018’de verdiği tekrar gözden geçirme kararına karşı yaptığı itirazı reddetti. 

Hukuk mecralarında adalet arayışı

Mahkeme, savcılığın 2 Aralık 2019’a kadar 6 Kasım 2014’te soruşturma ile ilgili aldığı kararını gözden geçirmesini ve soruşturmanın başlatılıp başlatılmamasına yönelik yeniden karar vermesini istedi.

İşgalci İsrail’in, Mavi Marmara ve Gazze Özgürlük Filosu’na 31 Mayıs 2010’da yaptığı saldırı sonrasında 37 farklı ülkeden mağdurlar tüm hukuk mecralarında adalet arayışını devam ettirdi. Mavi Marmara’nın bayrak devleti olan Komor devleti adına 14 Mayıs 2013’te UCM’ye başvuru yapılmış ve bu başvuru sonrasında Siyonist İsrailli siyasi ve askeri suçlular hakkında Komor, Kamboçya ve Yunanistan devletleri adına süreç başlatılmıştı.

Karar yüksek mahkemeye taşınmıştı

UCM Savcılığı, 6 Kasım 2014’te yoğunluk gerekçesiyle bu yargılamayı yapamayacağına karar vermişti. Mavi Marmara avukatlarının bu karara itiraz etmeleri üzerine ön inceleme bürosu, 15 Kasım 2018’de verdiği kararla savcılığın kararının yanlış olduğuna ve tekrar gözden geçirilmesine hükmetti. Büro, savcılıktan, 15 Mayıs 2019’a kadar konunun kesin şekilde sonuca bağlamasını istemişti.

UCM Savcılığı, mahkemenin bu kararına itiraz ederek kararı yüksek mahkemeye taşımıştı. Savcılığın itirazıyla ilgili mağdur avukatlarının ve savcılığın itirazlarının dinlendiği 1 Mayıs 2019’daki usul duruşmasında, mahkemenin savcıları ile hakimleri arasında itirazla ilgili görüş farklılığı nedeniyle tartışmalar yaşanmıştı.

Kaynak: AA

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri