Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mavi Marmara mağdurları ABD’de İsrail’e dava açtı

Mavi Marmara mağdurları ABD’de İsrail’e dava açtı

Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu “Özgürlük Filosu”na 31 Mayıs 2010’da düzenlenen baskından zarar gören üç ABD ve bir Belçika vatandaşı, İsrail aleyhine ABD’de ilk kez dava açtı.
ABD’nin başkenti Washington’da, ABD vatandaşları David Schermerhorn, Mary Ann Wright ve Huwaida Arraf ile Belçika vatandaşı Margriet Deknopper’ın, “Özgürlük Filosu”nun bir parçası olan “Challenger 1” adlı Amerikan bandıralı gemide İsrail askerlerinin baskınında zarar gördükleri gerekçesiyle İsrail aleyhine açtığı tazminat davasıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.
Dava hakkında bilgi veren davacıların avukatları, ABD toprağı sayılan “Challenger 1” adlı gemiye İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda gerçekleştirdiği saldırı sonucunda müvekkillerinin fiziksel ve ruhsal olarak zarar gördüklerini bildirdi.
Davacılardan Schermerhorn da İsrail’in bugüne kadar “Özgürlük Filosu” hakkındaki tüm suçlamaları reddettiğini ve zarar görenlere herhangi bir tazminat ödemediğini belirterek, “Burada, ABD mahkemelerinde temel haklara saygı gösterilmeli ve bu haklar koruma altında olmalı. Bu çerçevede, söz konusu saldırıdaki zarar verici eylemleri sebebiyle İsrailli yetkililerin hesap vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Silahsız sivillere zarar veren ve götürdüğümüz insani yardımı alıkoyan bu kişiler öylece hesap vermeden dolaşamazlar” şeklinde konuştu.
ABD ve İsrail vatandaşı olan Huwaida Arraf, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun insanlık ve hukuk dışı olduğunu vurgulayarak, İsrail askerlerinin kendisine nasıl fiziksel tacizde bulunduğunu anlattı.
“Challenger 1’e yapılan saldırı, savaş hukuku, insan hakları ve deniz hukuku bağlamında uluslararası hukukun açık bir ihlali olayıdır” ifadelerini kullanan George Washington Üniversitesi’nde uluslararası hukuk uzmanı olan davanın avukatlarından Ralph Steinhardt, bundan sonraki sürecin ABD mahkemelerinin işi olduğunu kaydetti.
İngiltere’nin önde gelen hukukçularından olan ve davacıları temsil eden hukuk ekibinde yer alan Sir Geoffrey Nice ise “bu davanın uluslararası hukuk açısından gerçek bir test olacağını” dile getirdi.
Washington’da açılan davanın yanı sıra aynı hukuk ekibi, ABD’nin California eyaletinde geçtiğimiz aylarda, dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak aleyhine de bir dava açmıştı. Davanın gerekçesi olarak, Mavi Marmara gemisinde İsrail askerleri tarafından ABD vatandaşı Furkan Doğan’ın öldürülmesi gösterildi.

Etiketler