Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Mescid-i Aksa anlaşması göz boyamadan ibaret’

'Mescid-i Aksa anlaşması göz boyamadan ibaret'

Filistin İslami Hareketi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Ürdün ile İsrail arasında Müslümanların Mescid-i Aksa’da namaz kılmasına izin veren anlaşmaya ilişkin açıklamalarını, “göz boyama” olarak yorumladı.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, “Son dönemlerde Mescid-i Aksa konusunda ABD’nin girişimi ile yapılan anlaşmaların göz boyamadan ibaret olduğu” ifade edildi.

Söz konusu anlaşmalarla İsrail’in, Aksa ve Kudüs üzerindeki haksız egemenliğini sürdürdüğünü belirtilen açıklamada, “Bu anlaşmayla Müslümanların Mescid-i Aksa’da namaz kılması adeta İsrail’den verilmiş bir sadaka gibi görünmeye başlandı. Bu anlaşmalar Ürdün’ün Mescid-i Aksa üzerindeki egemenliğini kökten sarsmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu​’nun Aksa ve Kudüs’teki mevcut durumu koruyacağı yönündeki ifadelerine karşı uyarıda bulunularak, çözümün sadece “İsrail’in Aksa ve Kudüs’teki işgalinin bir an önce son bulmasıyla” olacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün’den ayrılmadan önce yaptığı ve devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Ürdün ile İsrail’in, Harem-i Şerif ve Aksa’nın avlusuna kamera yerleştirilerek 24 saat denetlenmesi konusunda anlaştığını, Netanyahu’nun da Müslümanların Harem-i Şerif’te namaz kılmalarına, gayrimüslimlerin ise sadece ziyaret etmesine olanak tanıyacak bir politika izlemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Etiketler