Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mevlüdi: PKK-HDP’nin şiddet politikasını tasvip etmiyoruz

Mevlüdi: PKK-HDP’nin şiddet politikasını tasvip etmiyoruz

İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) Genel Sekreteri Yardımcısı Mustafa Mevlüdi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentine 60 kilometre mesafedeki Koye ilçesindeki İ-KDP politbüro merkezinde İran Kürtlerinin ve bölgenin durumu hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu.
İran’da kısa bir süre içerisinde yapılacak milletvekili seçimlerinin tamamen önceden belirlendiğini ve adil bir seçim rekabetinin ortada olmadığını belirten Mevlüdi, “Daha önce yapılan tüm seçim çalışmalarına katılmayıp, halkın seçimi boykot etmesini istedik. Önümüzdeki ay içerisinde yapılacak seçimin boykot edilmesi için nihai karar verilmek üzere. Kürtler için İran’ın seçim yasası ve sisteminde hiçbir değişiklik meydana gelmedi” ifadelerini kullandı.

”Kürt sorunu için İranlı yetkililer ile görüştük”

İran’daki Kürtlerin sorunlarının siyaset yolu ile çözülebileceğine inandıklarını söyleyen Mevlüdi, “Bize göre İran’daki Kürtlerin sorunu siyasidir ve bunun çözümü için de diyalog ve görüşmelerin öncelikte olması lazım. Partimiz kurulduğu 1945 yılından bu yana her zaman sorunların silahtan önce diyalog ile çözülmesini istedi ancak muhatabımız ‘İran İslam Cumhuriyeti’ yetkilileri bunu kabul edecek kapasitede değiller. Ulusal Güvenlik Konseyi Siyaset Komisyon yetkilileri ile yaklaşık 2 yıl önce bir görüşme yaptık. Bizden ne talep ettiklerini sordular ancak o tarihten bu yana hiçbir irtibat veya görüşme olmadı” diye konuştu.
İran’ın Kürtlere yaklaşımının Türkiye’den çok farklı olduğunun altını çizen Mevlüdi, “Siyasi bir çatı altında sorunların karşılıklı mutabakat içerisinde çözülmesi için herhangi bir zemin ve sistem ülkede mevcut değildir” değerlendirmesinde bulundu.
Ülkedeki cezaevlerinde idam edilmeyi bekleyen gençlerin durumuna değinen Mevlüdi, “Elimizde tam olarak geçen yıl kaç kişinin idam edildiğine dair net bir bilgi mevcut değil ancak her yıl yüzlerce siyasi tutuklu idam sehpasına götürülüyor. Böyle bir ülkede demokrasi ve siyaset ile sorunların çözülmesinden bahsedilmesi mümkün değildir” görüşünü ileri sürdü.

”HDP’nin siyasetine akıl erdiremiyoruz”

Türkiye’deki Kürt sorununun çözülmesi ve yeni bir anayasanın hazırlanması için HDP’nin, ayağına gelen altın fırsatı teptiğine işaret eden Mevlüdi, “Siyaset dışı yollara başvurularak Kürt sorununun çözüleceğine inananlar büyük bir yanlış içerisinde. Türkiye sistemiyle tam bir Avrupa ülkesi gibi hareket ediyor. Bu yüzden sorunların çözümünün dağda değil ancak zemini hazır parlamento çatısında yapılması lazım. Bu nasıl bir siyasi anlayıştır, halen akıl erdirmiş değiliz” şeklinde konuştu.
Başbakan Davutoğlu’nun HDP Eş Başkanı Demirtaş ile anayasa değişikliği için görüşme talebinde bulunmasını çok doğru bir adım olarak değerlendirdiklerini söyleyen Mevlüdi, “Her şeyden önce Türkiye önemli bir ülkedir ve herkesin kendi ağırlığını bilmesi lazım. Anayasa değişikliğinin yapılacağı çatı elbette meclistir. Sorunların siyaset yoluyla çözülmesi isteniyorsa kapıların açık tutulması lazım. Silah yoluyla elde edilemeyen kazanımlar yasa değişilikleri ile kısa bir süre içerisinde ele geçirilebilir” dedi.

Etiketler