Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mısır, Darbeci Sisi’ye karşı tek ses!

Seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi darbeyle görevinden alarak yönetime gelen Sisi’ye karşı Mısır halkı birleşti. Mısırlı iş adamı Muhammed Ali’nin çağrısına kulak veren vatandaşlar meydanlara akın etti.

Mısır, Darbeci Sisi’ye karşı tek ses!

Mısır’da iş adamı Muhammed Ali’nin bu gece ülke genelini kapsayan protesto çağrısı sonucu halk, işgalci Sisi’ye karşı sokaklara çıktı. Sokakları dolduran Mısırlılar “Sisi artık yeter” şeklinde sloganlar atarak meydanlarda yürüdü.

Ali’nin videoyla yayımladığı ‘başkaldırı’ çağrısına eski bir subay da destek verdi. Gelişmeler akabinde Mısır ordusunun içerisinde parçalanmalar yaşandığı ve Sisi yönetiminden rahatsız askerlerin olduğu ortaya çıktı.

ASKER VE YARGI ÜYELERİNE ÇAĞRI

Sokakta gösteriler düzenleyen Mısırlılara sosyal medyadan da “Halk rejimin düşmesini istiyor” hashtagı üzerinden destek geldi. Sisi’ye tepki gösteren Mısırlılar sosyal medyada profil resimlerini kırmızıya bürürken, asker ve yargı üyelerine; darbeci yönetime karşı çıkılması çağrısı yapıldı.  

“DARBECİ SİSİ DEFOL” SLOGANLARI

Öte yandan protestolar kapsamında güvenlik tedbirlerini artıran İçişleri Bakanlığının; işçi sınıfı bölgeleri, popüler meydanlar ve hükümet binaları çevresine çevik kuvvet polisleri sevk ettiği belirtildi. Bu çerçevede göstericilerin Tahrir Meydanı’na ulaşmasından dolayı tansiyon yükseldi ve meydanda “Darbeci Sisi defol” sloganları yükseldi.

Cuma namazının ardından gerilimin artması beklenirken Mısırlılar Tahrir Meydanı, Kasru’n Nil Köprüsü ve İskenderiye şehrinde cadde ve meydanları doldurdu.

SİSİ PROTESTOSU SOSYAL MEDYADA BAŞLADI

15 Eylül’de sosyal medya üzerinden “yeter Sisi” Hashtag’i altında toplanan halk “meydanlara tekrar döneceğiz” mesajı vermişti.

Mısırlı bir rahibin sosyal medya üzerinden paylaştığı videosunda darbeci Sisi’nin Mısır’ın başına gelmiş olan en kötü lider olduğunu belirterek, “Sisi en kötü cumhurbaşkanı. Bizi kandırdı, çünkü biz iyi niyetli insanlarız, inandık ama yanıldık.” ifadelerini kullanmıştı.