Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mısır nasıl bir ortamda sandığa gidiyor?

Mısır nasıl bir ortamda sandığa gidiyor?

Mısır’da meclis seçimleri süreci başladı. Mısır hükümeti tarafından 2013 Aralık ayında terör örgütü olarak ilan edilen Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyelerinin katılmadığı seçimlerde, Mübarek döneminin önemli isimlerinin adaylığı dikkati çekiyor.
Mısır Halk Meclisi olarak bilinen Mısır Parlamentosu seçimleri, 3 Temmuz 2013 tarihinde ordunun yönetime el koymasından sonra görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ardından ilan edilen “Yol Haritası”nın üçüncü aşamasını oluşturuyor.
Yol Haritası’nın birinci aşaması Anayasa yapımı ve referandum oldu. Ocak 2014’te yapılan referandumun ardından yeni anayasa kabul edildi. İkinci aşama ise Cumhurbaşkanlığı seçimleriydi. Haziran 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.
Geçen Mart ayında yapılması kararlaştırılan seçimler, İdare Mahkemesi tarafından seçim kanunundaki yasalara aykırı maddeler nedeniyle ertelenmişti.

Vekil sayısı, listeler ve bağımsızların oranı

Anayasaya göre yeni parlamento 568 milletvekilinden oluşacak. Bunlardan 420’si bağımsız milletvekili, 28’ini ise Sisi atayacak, parlamentoya sadece 120 milletvekili siyasi parti listelerinden girebilecek.
Parlamentonun büyük kısmının bağımsızlardan oluşmasının Mısır anayasası ile ilgili olduğu yorumlanıyor. Çünkü Mısır anayasasına göre parlamentoda üçte iki çoğunluğun sağlanması halinde cumhurbaşkanının durumu kritik bir hal alıyor. Üçte iki çoğunluğun sağlanması halinde Cumhurbaşkanıyla ilgili referandum kararı alınabiliyor.

Seçimlere yargı denetimi

Seçimler iki ayrı aşamada yapılıyor. İlk aşama 27 vilayetin 14’ünde, ikinci aşamada ise kalan 13 vilayet seçmenler sandık başına gidiyor. Ülke vilayetlerinin bu şekilde bölünmesi 25 Ocak Devrimi’nden sonraki seçimler ile başladı. Sandık başlarında mutlaka bir yargı mensubunun bulunması gerekiyor. Bu nedenle bütün vilayetlerde aynı anda seçim yapılamıyor.

Seçime katılan blok, parti ve bağımsızlar

55 milyon 606 bin 578 seçmenin sandığa gideceği seçimlere Mübarek döneminin bazı figürler, Selefi Nur Partisi, Hürler Partisi, Vefd Partisi, Mısır Cephesi Koalisyonu, İstiklal Akımı, Vatan Geleceği Partisi, Tecammu Partisi ve Sosyalist Halk Birliği Partileri katılıyor.
Bu seçimde de bazı koalisyonlar oluşturuldu. Adından en fazla bahsedilen oluşum eski istihbaratçı Samih Seyf Ezel liderliğindeki “Mısır Sevgisi İçin” Koalisyonu. “Cumhuriyet Birliği” ve “Vatan Cephesi Koalisyonu” diğer önemli iki oluşum olarak öne çıkıyor.

Muhalif partiler

Müslüman Kardeşler’in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin yanı sıra, doksanların ortalarında Müslüman Kardeşler’den ayrılan Ebu Ala Madi ve arkadaşları tarafından kurulan “Vasat Partisi” ve 25 Ocak Devrimi’nin ardından Cumhurbaşkanlığına aday olmak için cemaatten ayrılan Ebul Futuh tarafından kurulan “Güçlü Mısır” partileri seçimleri boykot eden önemli muhalif partiler.
Seçimleri boykot eden önemli şahsiyetlerin başında ise Mısır dışında yaşayan Muhammed el-Baradey ve Eymen Nur geliyor. Amr Musa tarafından kurulan Kongre Partisi de seçimlere katılmıyor.
KAHİRE AA

Etiketler