Son Dakika

Mısır seçimlerinde gölge oyunları!

Darbe mağduru ülke Mısır’da, cuntacı Cumhurbaşkanı Sisi, mart ayı sonunda yapılması muhtemel seçimlerde kendisine rakip olabilecek herkesi tasfiye etti.

Mısır seçimlerinde gölge oyunları!

Darbe mağduru ülke Mısır’da, cuntacı Cumhurbaşkanı Sisi, mart ayı sonunda yapılması muhtemel seçimlerde kendisine rakip olabilecek herkesi tasfiye etti. Üstelik Sisi ve ekibinin devreye soktuğu gölge oyunları sayesinde yarıştaki tek rakibi daha önce kendisini destekleyeceğini açıklayan Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa oldu.

Muhammed Şimşek/Analiz

Mısır'ın 16-17 Haziran 2012 tarihinde yapılan bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İhvan Hareketinin Lideri Muhammed Mursi ile Mübarek döneminin son başbakanı ve Ulusal Hareket Partisi Başkanı Ahmed Şefik yarışmıştı. Seçimlerde yüzde 48,27 oy alan Şefik karşısında yüzde 51,73 oy alan Mursi, ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olmuştu.
Mursi halihazırda düzmece bir mahkemenin idamla yargılanan sanığı konumunda ve parmaklıklar arkasındaki esareti daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor. Halkın desteğini almış bir lider olarak onun özgürlüğüne kavuşması darbecilerin belki de en büyük kâbusu olacaktır denebilir.
Ahmed Şefik ise Kasım 2017’de bir sonraki Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı ama Darbeci Sisi’nin sinsi planları devreye girince adaylıktan çekilmek zorunda kaldı.


Abdulfettah es-Sisi

Adaylık başvuruları için belirlenen tarihlerde Sisi’nin ekibi aday olacak isimler üzerinde sıkı çalıştı. Kendi adayları için tehlike olabilecek özellikle askeri geçmişi olan muhtemel adayları türlü manevralarla saf dışı bırakmanın yoğun çabası içinde oldu. Bütün çabalar sonuç da getirdi ve mevcut tabloda Sisi’nin tek rakibi konumunda Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa olarak görünüyor. Adaylık başvurusu öncesinde Sisi’ye destek açıklaması yapan Mustafa’nın gireceği yarışta aslında kimin kiminle yarışacağı ise baştan belli hatta kazanacak isim de şimdiden belli… Zira önümüzdeki seçimlerde Sisi, Sisi’ye karşı yarışacak.

SİSİ’NİN EKİBİ TEDİRGİN OLDU

Her yönüyle hesap edilmiş bir seçim sürecine giren Mısır’da Darbeci Sisi’nin ekibi adaylığı kendi iktidarları için tehlike sinyali veren bütün isimler için ayrı ayrı senaryoları devreye soktu.
Sisi’nin adaylığını açıkladığı 19 Ocak Cuma günü yayınladığı görüntülü mesajla hamle yapan eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan’ın aday olacağını açıklaması bir anda bütün hesapları alt üst etti. Anan’ın geçmişten gelen askeri kimliği iktidar çevrelerindeki tedirginliğin dalga dalga büyümesine yol açtı. Üzerindeki baskılara dayanamayarak adaylıktan çekilen Ahmet Şefik kadar etki uyandırması beklenmese de Anan, sokaktaki vatandaş için cazip bir aday olabilirdi. Şefik’i siyaset arenasının dışına itmeyi yeni başarmış olan Sisi’nin ekibi tam dört gün boyunca yeni bir operasyonun taşlarını döşedi. Kendi ikballerinin önüne geçecek herkesi yok etmek üzerine kurulu planlarını devreye sokan ekip ve arkasındaki “derin devlet” her koşulda sonuç almayı başardıkları bilindik yönteme başvurdular. Bu yöntem adı her zikredildiğinde devlet makamları ve ülkedeki kurmalı saat gibi çalışan medyanın diline dolayarak algı operasyonları yapmakta pek bir mahir olduğu “İhvan” Hareketiydi. Nasıl olsa ülkedeki darbe rejiminin bütün imkân ve avantajlarını kullanarak yıllardır zihinlere kazıdığı karalama kampanyaları sonucu halkın belli bir kesimi İhvan hareketini bir “terör örgütü” olarak görüyordu.


Ahmet Şefik

GİZLİ “İHVAN” OYUNU

Tam bu noktada karanlık eller devreye girdi. Avrupa’da yaşayan ve bir zamanlar “İhvan” teşkilatının Uluslararası İlişkiler Komiserliği görevinde bulunan Yusuf Neda’ya bir açıklama yaptırıldı. Mevcut şartlarda teşkilatla bir bağı kalmamış olan Neda, hedefteki isim Sami Anan’a özel bir mesaj göndererek cumhurbaşkanlığı adaylığının 6 şarta bağılı olarak kabul edileceğini söyledi.
Neda özel mesajında bu altı şartı "Ordunun halka hizmete ve devleti koruma görevine geri dönmesi, 2012 seçimlerine iade-i itibar ve söz konusu seçimleri kazanan Muhammed Mursi'den halkın menfaati için cumhurbaşkanlığından feragat etmesinin istenmesi, yargının temizlenmesi, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi döneminde verilmiş siyasi kararların iptal edilmesi, tutukluların serbest bırakılması ve tazminat ödenmesi, polis teşkilatının temizlenmesi ve Mısır'ın sınırlarıyla ilgili alınan kararların yeniden gözden geçirilmesi" şeklinde sıraladı.
Bu şartlar bir yana Neda’nın açıklama yapması Sisi’nin ekibinin manevra yapması için gerekli olan zemini oluşturdu. O saate kadar Anan’ın adaylığıyla ilgili tek kelam etmeyen iktidar çevreleri hemen algı operasyonu için medya üzerinden devreye girdi.


Musa Mustafa Musa

Neda’nın bu açıklamasına kadar, Anan ile ilgili Sisi yanlıları herhangi bir adım atmadı. Söz konusu açıklamanın yapıldığı günün akşamı önce medya aracılığı ile kamuoyu oluşturmak için harekete geçildi. Mısır’ın en çok takip edilen televizyon programı sunucularından Amr Edib, adaylığını açıklayan Anan’ın resmi sözcülüğünü üstlenen Hazim Hüsni’ye canlı telefon bağlantısı gerçekleştirdi. Bu bağlantıda sorulan sorular yapılan algı operasyonunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Öyle ki Edip konuğuna açıkça “Terör örgütü İhvan ile ilişkiniz nedir? Terör örgütü sizi neden destekleyeceğini açıkladı?” şeklinde sorular yöneltiyordu.
Algı operasyonu bu kadarla da kalmadı. Aynı gece Mısır televizyonlarının en popüler kadın program sunucularından Lemis el-Hadidi de, hedefteki isim Anan’ın resmi sözcüsü Hüsni’yi telefonla canlı yayına konuk aldı. Soruların ilk yayından hiçbir farkı yoktu ve birilerinin maksadı gerçekleşmiş oldu. Zira tüm bu yayınların üzerinden daha 24 saat geçmeden aynı gecenin sabahı Mısır Silahlı Kuvvetleri Anan hakkında resmi açıklama yaparak Anan’ın adını önce seçim listesinden çıkartılmasını sağladı. Ardından Anan gözaltına alındı.

SİSİ’YE ISMARLAMA RAKİP

Anan’ın adaylığı da son bulunca neticede bir seçimin olabilmesi ve ülkenin uluslararası kamuoyunda imajının zedelenmemesi için Sisi’nin karşısında yarışa katılacak cılız bir aday arayışı başladı. Ismarlama aday için belirlenen kriterlere göre söz konusu adayın asker kökenli olmaması ve buna karşılık hem zayıf hem göstermelik bir aday olması gerekiyordu. Yeni bir adayın bulunması içinse 6 günlük bir zaman dilimi kalmıştı. Sisi ve ekibi hiçbir şekilde risk almak istemiyordu.
İlk görüşme Mısır’ın, tarihi krallık dönemlerine kadar uzanan en köklü partisi Vefd ile yapıldı. Partinin genel başkanı El-Bedevi aday olması yönündeki teklifi kabul etti. Oysa Bedevi 12 Ocak’ta partisinin aday çıkarmayacağını duyurmuş, partisinden yapılan açıklamada ise Sisi’nin seçimde destekleneceği kamuoyuna deklare edilmişti.


Sami Anan

Bu durumda yasalar gereği parti genel kurulundan onay alması için Bedevi’nin kurul üyelerini ikna etmesi gerekiyordu. Ancak olmadı. Kurul üyelerinin çoğunluğu partinin tutumunun değiştirilemeyeceğini ifade ederek, “oyuna gelmeyeceğiz” mesajı verdi.

SON DAKİKA HAMLESİ: YARIN PARTİSİ

Adaylık başvuruları için belirlenen 20-29 Ocak tarihlerinin dolmasına iki gün kalasıya Sisi’nin karşısında seçime girecek her hangi bir aday bulunmuyordu. Diğer planlara fiyaskoyla sonuçlanınca devreye adı Eymen Nur ile bilinen Yarın Partisi seçeneği girdi. Ancak partinin başında Eymen Nur değil onun bir zamanlar sağ kolu konumundaki isim Musa Mustafa bulunuyordu ve kendisi halk tarafından pek de tanınan bir isim değildi. Başvuru süresinin dolmasına yarım saat kala son gün Musa Mustafa’nın adaylık için başvuru yaptı.
Mısır Seçim Kurulu da 31 Ocak gecesi yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı için Sisi ve Mustafa’nın yarışacağını duyurdu. Mustafa’ya aday olması için yönetimin destek verdiği konuşuluyor. Mustafa’nın resmi sosyal medya hesabından 23 Ocak 2018 tarihinde yaptığı paylaşımda “seçimlerde Sisi’yi desteklediğini” açıklamış olması bu sürecin tesadüfi olmadığını bir ispatı aynı zamanda. Yarın Partisi, 2005 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hüsnü Mübarek’in karşısına rakip olarak çıkan liberal lider Eymen Nur tarafından 2004 yılında kurulmuştu. 2005 yılı Eylül ayında Eymen Nur ve yardımcısı Musa Mustafa arasında anlaşmazlık yaşandı. Mısır Partiler Kurulu’nun partinin başkanı olarak Musa’yı tanımasının ardından Nur, “Devrimin Yarını” Partisini kurmuştu.

Adaylar tek tek tasfiye edildi

Adaylık başvuruları için belirlenen tarihlerde Sisi’nin ekibi aday olacak isimler üzerinde sıkı çalıştı. Kendi adayları için tehlike olabilecek özellikle askeri geçmişi olan muhtemel adayları türlü manevralarla saf dışı bırakmanın yoğun çabası içinde oldu.

Yorumlar