Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mısır’da 14 öğrenci ‘kaybedildi’

Mısır'da 14 öğrenci 'kaybedildi'

Mısır’da geçen ay El-Ezher Üniversitesi öğrencilerinden 14’ünün zorla kaybedildiği, 22’sinin 2 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Ezher Haklar ve Özgürlükleri İzleme grubu, Mısır yönetiminin geçen ay Ezher öğrencilerine yönelik ihlalleriyle ilgili bildiri yayınladı. Bildiride, kasım ayında Ezher Üniversitesi öğrencilerinden 14’ünün zorla kaybedildiği, 22’sinin 2 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Mısır’daki yetkililerden öğrencilere yönelik hak ihlallerine derhal son vermeleri ve sorumluları acilen yargıya sevk etmeleri istenen bildiride, uluslararası ve yerel insan hakları kurumlarına da öğrencilere yönelik yasa dışı uygulamalara karşı üstüne düşen görevi yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

“Zorla kaybedilme” terimi uluslararası hukukta, kişilerin, devlet adına görev yapan veya devletin yetkilendirmesi, desteği ve bilgisiyle hareket eden kişiler veya gruplar tarafından tutuklanması, gözaltına alınması, kaçırılması veya başka herhangi bir biçimde özgürlüklerinden yoksun bırakılması; ardından söz konusu kişilerin kendi fiillerini reddetmeleri veya kaybolan kişinin nerede ve ne durumda olduğunu gizlemeleri ve sonuçta kayıp kişinin hukukun koruması dışında kalması durumunu anlatmak amacıyla kullanılıyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!