Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mısır’da görkemli binalar yapmak için yüksek rütbeli asker olmak yeterli!

Darbeci Sisi’nin kabusu olan müteahhit Muhammed Ali, Mısır’daki cuntacı yönetimin nasıl yolsuzluk yaptığını ortaya çıkardı.

Furkan Dursun Benli
Mısır’da görkemli binalar yapmak için yüksek rütbeli asker olmak yeterli!

Mısırlı müteahhit, eski aktör ve darbeci Sisi’ye muhalif önde gelen isimlerden olan Muhammed Ali, İngiliz gazetesi “Middle East Eye”e Mısır’da darbeyle yönetimi gasp eden Sisi’nin başını çektiği askeri darbeci sistemin yolsuzluklarını ve bunun bir parçası olan görkemli otellerin inşasının nasıl yapıldığını anlattı.

Muhammed Ali, açıklamasında “Kim Mısır’da heybetli bir otel inşa etmek istiyorsa o kimsenin ne inşaat planına ne resmi izinlere hatta paraya bile gerek yok” ifadelerine yer verdi.

Ali, o kişini askeriyede yüksek rütbeli olması inşaat projenin hayata geçmesi için yeterli olabileceğini söyledi.

Ayrıca Ali, kendisinin 15 sene müteahhitlik yaptığını ve bu sırada silahlı kuvvetlere ait çok sayıda saray, villa ve otel inşa ettiğini söyledi. Bu projelerin sadece Sisi’ye ait olanı 1 milyar cüneyh (61 milyon lira) miktarında olduğunu da sözlerine ekledi.

MUHAMMED ALİ KİMDİR?

Mısır’ın darbeyle iş başına gelen Sisi aleyhinde oluşan toplumsal muhalefet geçtiğimiz haftalarda sokak ve caddeleri doldurmuştu. Gösterilerin başlamasında Barselona’da sürgünde bulunan iş adamı Muhammed Ali liderlik etmişti. İspanya’da müteahhitlik ve yarı zamanlı oyunculuk yapan Muhammed Ali, Mısırlı gösterilerin fitilini ateşleyen isim oldu. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi hakkında yolsuzluk suçlamalarında bulunduğu iddialı videolarıyla özellikle Mısır’da büyük etki yarattı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri