Son Dakika

Muhalifler Hama’da Esed rejimine ağır darbe vurdu

Esed rejiminin ve destekçilerinin Soçi anlaşmasını görmezden gelerek İdlib'e saldırması Kuzey Hama bölgesinde ağır kayıplar vermelerine neden oldu.
Muhalifler Hama’da Esed rejimine ağır darbe vurdu

Esed rejiminin Soçi anlaşmasına rağmen Ramazan ayının girmesiyle beraber Güney İdlib ve Hama Kuzey bölgelerinde başlattıkları geniş çaplı operasyona karşılık veren muhalifler çok sayıda rejim unsurunu etkisiz hale getirdi.

Muhalif kaynaklar ve bağımsız gözlemciler son üç haftada Esed rejimi Hama cephesinde 300’den çok askerini kaybederken onlarcasının da yaralandığını aktarıyor. Öte yandan Rejim güçlerine ait 20 tank, çok sayıda BMP ve onlarca askeri araçta muhalifler tarafından patlatıldı.

Muhalif guruplar Hama Kuzey bölgelerinin dışında Lazkiye kuzey bölgelerinde de operasyonlarını yoğunlaştırdı. Dün gece Lazkiye’nin Ebu Es'ad tepesindeki rejim noktasına ‘’Sızma Operasyonu’’ yapan muhalifler 40 Esed militanını öldürdü ve çok sayıda silaha da el koydu.

Esed rejiminin ve özellikle 5.kolordu ve Kaplan Küvetlerinin ‘’İdlib’i yakın zamanda kontrolümüze alacağız’’  açıklaması yaptıktan sonra muhalif gurupların tek çatı altında hareket etmesi hatta Afrin ve Fırat Kalkanı bölgelerinden Türkiye destekli ÖSO unsurlarının da Hama cephesine sevk edilmesi dikkat çekiyor.

Frat Kalkanı bölgelerinden Hama cephesine yoğun olarak askeri sevkiyatın yapılması muhaliflerin Hama cephesinde başlattıkları karşı saldırıya Türkiye’nin de destek verdiği yorumları yapılıyor.

Sahada çatışmalar davam ederken Esed güçleri İdlib şehir merkezi başta olmakla Han Şeyhun gibi beldeleri aralıksız olarak bombalıyor.

Türkiye sahada askeri olarak İdlib’i korumaya çakşırken masada Rusya ile de diplomatik kanalları zorlayarak Ateşleş sağlamaya çalışıyor. Türkiye bütün tarafların katıldığı büyük İdlib savaşında 100 binlerce insanın Türkiye'ye göç etmesinden endişe ediyor.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde 12 ateşkes gözlem noktası bulunuyor.Bunun yasıra TSK, İdlib’de devriye görevi de gerçekleştiriyor, Türk askeri ilk devriye faaliyetini 8 Martta  Halep’in  güneyinde  El Hader ilçesine bağlı Tel Eys hayır ve Dana bölgesinde yapmıştı.

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.