Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Mülteciler Slovenya’ya gelmeye devam ediyor

Mülteciler Slovenya'ya gelmeye devam ediyor

Slovenya polisinden yapılan açıklamada, dün 6 bin 298 Mültecinın polis kontrolü eşliğinde ülkeye girdiği belirtilirken, Macaristan’ın Hırvatistan sınırını kapattığı 16 Ekim’den itibaren Slovenya’ya gelen Mülteci sayısının 255 bin 446’ya ulaştığı kaydedildi.

İki gündür etkisini sürdüren kar yağışı ve soğuk havanın Mültecileri de etkilediği belirtilen açıklamada, Hırvatistan sınırındaki Novo Mesto’dan ülkeye giriş yapan mültecilerin, sağlık kontrollerinin ardından bekletilmeden trenlerle en yakın Mülteci merkezlerine ulaştırıldığı bildirildi.

Mülteciler, hemen Avusturya’ya geçiyor

Slovenya’ya gelen Mültecilerin ise bir süre merkezlerde dinlendikten ve temel ihtiyaçlarını giderdikten sonra Avusturya’ya doğru ilerlemeyi sürdürdüğü belirtildi.  

Slovenya İçişleri Bakanlığı, ülkeye ulaşan 255 bin 446 Mültecinin 243 bin 410’unun Avusturya’ya geçtiğini açıkladı.

Mülteciler, deniz yoluyla ulaştıkları Yunanistan’dan önce Makedonya’ya, ardından Sırbistan ve Hırvatistan üzerinden Slovenya’ya ilerliyor. Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistan, geçtiğimiz günlerde ortak bir kararla ülkeye sadece Suriye, Irak ve Afganistanlı Mültecilerin alınacağını açıklamıştı. Kararın ardından, özellikle Makedonya-Yunanistan sınırında polisle ülkeye alınmayan Mülteciler arasında arbede yaşanmıştı.

Etiketler