Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Münbiç’te beşinci ortak devriye faaliyeti tamamlandı

Münbiç’te beşinci ortak devriye faaliyeti tamamlandı

ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından, Türkiye ile ABD ordularının Münbiç’teki ortak devriye faaliyetlerine ilişkin açıklama yapıldı. 

ABD Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “ABD ve Türk silahlı kuvvetleri müşterek devriye faaliyetlerinden birini daha tamamlayarak Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri’nin bütünleyici bir parçası olmaya devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile ABD ordularının Münbiç’teki ortak devriye faaliyetlerinin ilki, 2 Kasım’da, ikincisi 8 Kasım’da, üçüncüsü 15 Kasım’da, dördüncüsü ise 26 Kasım’da yapıldı.

MÜNBİÇ YOL HARİTASI

Yol haritası, 4 Haziran’dan sonraki ilk 3 ay içinde ortak devriyelerin tamamlanıp, ilçe merkezindekiler dahil olmak üzere YPG/PKK’lıların bölgeden tümüyle çıkartılmasını, ardından ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

ABD tarafı, yol haritasının henüz başlangıç aşamasında teknik gerekçeler ileri sürerek uzun bir gecikmeye sebep olmuştu.

TSK unsurları, 18 Haziran’dan bu yana 68 kez koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra etti.