Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Müslüman katili İran/Rusya ŞİÖ’de birleşiyor

Müslüman katili İran/Rusya ŞİÖ'de birleşiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2005 yılından bu yana Şanghay İşbirliği Örgütü’nde (ŞİÖ) gözlemci olarak yer alan İran’ın üyelik başvurusunun olumlu yönde ele alınması için herhangi bir engelin olmadığına inandığını söyledi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde konuşan Putin, örgütün etkisinin, kurulmasından bu yana geçen 15 yılda belirgin ölçüde arttığını ve bölgesel süreçler üzerinde nüfuzunu pekiştirdiğini ifade ederek, Rusya’nın örgüt çerçevesinde işbirliğini, ülke dış politikasının önceliklerinden biri olarak gördüğünü kaydetti. 

ŞİÖ’nün başarısının, eşitlik, karşılıklı saygı ve üyelerin çıkarlarının gözetilmesi ilkelerine dayandığına işaret eden Putin, dünya nüfusunun yüzde 45’inin yaşadığı, küresel gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 16’sına tekabül eden ekonomiye sahip 6 kurucu üyenin yanı sıra örgütte 6 gözlemci ve 6 diyalog ortağı ülkenin yer aldığını hatırlattı.

Putin, Hindistan ve Pakistan’ın örgüte tam üyeliğine ilişkin sürecin tamamlanma aşamasına geldiğini ifade ederek, zirvenin amaçlarından birinin de, bu iki ülkenin örgüte üyeliğine ilişkin yükümlülükleri içeren Taahhüt Memorandumu’nun imzalanması olacağını, üyelikleri için kalan mesafeyi hızlı bir şekilde katederek, bir sonraki zirveye yetiştirileceğini belirtti.

Konuşmasında, İran’ın örgüte üyelik başvurusunun olumlu yönde ele alınması çağrısı yapan Putin, İran’ın 2005 yılından bu yana örgütte gözlemci sıfatıyla aktif rol aldığını söyledi. Putin, İran’ın nükleer meselesinin çözümü ve BM yaptırımlarının kaldırılmasından sonra İran’ın üyelik başvurusunu olumlu incelemek için herhangi bir engelin kalmadığına inandığını dile getirdi.

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından 1996 yılında kurulan Şanghay Beşlisi, 2001 yılında Özbekistan’ın da katılmasıyla Şanghay İşbirliği Örgütü olarak yeniden yapılandırıldı. Örgütte Afganistan, Belarus, İran, Moğolistan, Pakistan ve Hindistan gözlemci olarak yer alırken, Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Türkiye ve Sri Lanka da örgütün diyalog ortağı statüsüne sahip bulunuyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!