Son Dakika

Müslüman nüfusu gün geçtikçe artıyor

Dünyadaki Müslüman nüfusun beşte birinden fazlasının bugün Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da yaşadığı değerlendirildiğinde, Müslümanlar’ın 2030'da Avrupa nüfusunun yüzde 8'ini, Amerika nüfusunun ise yüzde 2,1'ini oluşturacağı tahmin ediliyor.
Müslüman nüfusu gün geçtikçe artıyor

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğinde düzenlenecek çalıştaya konu olan “Küresel Müslüman Diaspora Raporu” çarpıcı rakamları gün yüzüne çıkardı. Küresel Müslüman Diaspora Projesi çerçevesinde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin hazırladığı ön rapora göre, dünyadaki Müslüman nüfusun beşte birinden fazlası bugün Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da yaşıyor. Müslümanların sayısının Avrupa’da 44 milyonu, ABD’de ise 5 milyonu aştığını gösteren rapor, Müslümanlar’ın bugün dünyadaki en büyük diasporalardan biri olduğunu ortaya koyuyor.

EN BÜYÜK SORUN AYRIMCILIK

Raporda elde edilen bulgular, gayrimüslim ülkelerde yaşayan Müslüman toplulukların temel sorunlarının ırkçılık, devlet ve toplum tarafından uygulanan ayrımcılık olduğu görüşünü doğruluyor. Örneğin rapor için yürütülen çalışmalarda Londra’daki katılımcıların yüzde 56,1’i ırkçılık ve ötekileştirmenin İngiltere’de yaşamanın en büyük dezavantajı olduğunu söylüyor.

EN ÇOK MÜSLÜMAN AVUSTURYA’DA

Rapora göre, Avrupa’da en çok Müslüman nüfusa sahip ülkelerin başında yüzde 21,2 oranında Türkün yaşadığı Avusturya geliyor. İkinci sırada yer alan Faslı ve Türk Müslümanlar’ın çoğunlukta olduğu Belçika’yı Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç, Rusya, Sırbistan, İspanya, İsveç, İsviçre ve Ukrayna izliyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.