Son Dakika

Myanmar Katolik Kilisesi'nden akla zarar Arakan inkarı!

Myanmar'ın katil hükümeti Suu Çii'yi savunan katolik kilisesi lideri Hgyi BM dahil uluslararası kuruluşların iddialarını yalanladı Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırımı inkar etti.
Myanmar Katolik Kilisesi'nden akla zarar Arakan inkarı!

Myanmar Katolik Kilisesi lideri Piskopos John Hsane Hgyi, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşların Arakan eyaletinde yaşayan Arakanlı Müslümanlara "etnik temizlik "yapıldığına dair iddialarını inkar etti.

Masum insanların çocukların ve kadınların vahşice katledildiğini tecavüze uğradıklarını topraklarından sürüldüğünü inkar eden Hgyi ellerine milyonlarca masumun kanı bulaşan Ang Sang Suu Çii hükümetinin yaptıklarını savundu.

Kaynaklar güvenilir değilmiş!

Papa Franciscus'un Myanmar ziyaretininin üçüncü gününde Vatikan Sözcüsü Greg Burke ile basın toplantısı düzenleyen Piskopos Hgyi, Arakan'da yaşananlara dair sorulan soruya verdiği yanıtta, Müslüman nüfusun maruz kaldığı soykırıma dair anlatılanların "inanılır olmadığını ve güvenilir kaynaklara dayanmadığını" ileri sürdü.

Hgyi, "Myanmar hükümetinin bölgedeki kompleks duruma verdiği tepkiyi eleştireler, doğru bilgi sahibi olmak için sahaya inip gerçeği ve tarihi yerinde incelemeliler." ifadelerini kullandı.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

BM, Avrupa Birliği (AB) ve ABD başta olmak üzere, çok sayıda uluslararası aktör ve kuruluş Arakan'da yaşananları "ders kitaplarında okutulacak bir etnik temizlik örneği" olarak tanımlıyor.

Myanmar ordusunun Arakan eyaletinin kuzeyinde yaptığı operasyonlarda 300'e yakın köy, askerler ve fanatik Budistler tarafından yok edilirken, 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı, on binlercesi de kaçmanın yolunu arıyor.

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu rakam 350 binin altına geriledi.

Myanmar, 1982'de değiştirdiği vatandaşlık yasası ile Rohingyaların vatandaşlık hakkını ellerinden almıştı. Vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor.

Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslüman sayısı 613 bine çıktı

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.