Son Dakika

Myanmar yönetiminin Arakan itirafı

Myanmar yönetimi Arakanlı Müslümanların köylerine ordu ve Budist rahiplerle saldırarak yakıp yıktığını binlerce Müslümanı yerinden ettiğini Devlet Başkanlığı Sözcüsü Htay'ın ağzından itiraf etti.

Myanmar yönetiminin Arakan itirafı

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam yapan ordu ve Budist rahiplerin yaklaşık 200 Müslüman köyünü basarak masum insanları katlettiğini işkence ettiğini ve göçe zorladığını Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü Zaw Htay, yaptığı açıklamayla adeta itiraf etti.

Zaw Htay 25 Ağustos'tan bu yana yapılan baskın ve yıkımlarda söz konusu 200 köyden 176'sının "tamamen terk edildiğini", en az 34'ünden de "kaçanların" olduğunu iddia etti.

GERİ ALINMAYACAKLARINI SÖYLEDİ!

Öte yandan Htay katil yönetimin yerlerinden ettiği ve sınırında arkalarından mayınlı ölüm tuzakları kurduğu Bangladeş'e geçmeyi başaran 370 bin Arakanlı Müslümanı geri almayacaklarını söyledi.

Zaw Htay, açıklamasında "(Ülkeden çıkanlar) Ancak gerekli doğrulamalar yapıldıktan sonra ülkeye kabul edebiliriz." dedi.

İNSANİ YARDIMA ENGEL OLUNUYOR!

BM yetkililerinin açıklamasına göre yaklaşık 370 bin Arakanlı Müslüman Myanmar yönetiminin kıyımından kaçarak Bangladeş topraklarına ulaşmayı başardı.

Diğer yandan halen yaşam savaşı vermekte olan ve Myanmar topraklarında bulunan Arakanlı Müslümanlara ise yönetim insani yardım ulaşmasına engel oluyor.

Yorumlar