Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Myanmar’daki seçimi muhalefetteki parti kazandı

Myanmar’daki seçimi muhalefetteki parti kazandı

Myanmar’da Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi (NLD) yaklaşık 50 yıllık askeri yönetime son veren 2010 yılındaki seçimin ardından cuntanın desteklediği hükümetin gölgesinde yapılan ilk genel seçimde oyların yaklaşık yüzde 70’ini kazandığını açıkladı.
NLD’nin sözcüsü Win Htein, seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, partisinin oyların yüzde 70’ini kazandığını bildirdi.
Resmi olmayan sonuçlara göre, Genel Başkanı Htay Oo dahil olmak üzere iktidardaki Dayanışma ve Kalkınma Partisi’nin (USDP) güçlü üyeleri, koltuklarını NLD’li muhaliflerine kaptırdı.
Myanmar’da yaklaşık 30 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimlere katılım yüzde 80 olmuştu.
Seçimin iki favorisi, ülkeyi bağımsızlığa götüren milliyetçi liderlerden Aung San’ın kızı ve Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Çii’nin liderliğindeki NLD ile emekli bir asker olan Devlet Başkanı Thein Sein’in kurucusu olduğu iktidardaki USDP idi.

Müslümanrlar oy kullanamadı

Arakan Projesi (Arakan Project) Başkanı Chris Lewa, yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanların genel seçimlere katılamamasının kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirterek “Arakan’dan gelen ilk sonuçlara göre, eyaletin kuzeyinde ve orta kesiminde ırkçı Arakan Ulusal Partisi (ANP) açık ara önde gidiyor. Bu Müslümanlar açısından endişe verici ve beraberinde yeni şiddet olaylarını getirebilir. Çok tehlikeli bir durum” diye konuştu.
Lewa, muhalefetteki NLD’nin, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yaklaşık yüzde 70’ini kazandığını açıklamasını, Arakanlı Müslümanlar açısından “olumlu bir gelişme” olarak değerlendirdi.
Lewa, “NLD’nin tek başına iktidara gelmesi Rohingyaların bir nebze olsun nefes almasını sağlayabilir” diye konuştu. Lewa, Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Çii’nin liderliğindeki NLD’nin tek başına iktidara olabilmesi için oyların en az üçte ikisini alması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Myanmar’daki genel seçimlerde vatandaşlık hakları yasası gereği çeşitli gruplar oy kullanamadı. Bu grupların başında Arakanlı Müslümanlar gelirken, başka eyaletlerde oy kullanamayan diğer gruplar “Beyaz Kart” adı verilen geçici kimlik kartı sahibi olan Nepal (Gorkhalar), Hint ve Çin kökenliler olarak sıralanıyor. Seçimlerde Hint asıllı Müslümanlar da oy kullanamadı.

Etiketler