Son Dakika

National Geographic'ten 82 yıllık itiraf!

National Geographic dergisi, geçmiş yayınlarının ırkçı olduğunu itiraf ederek Nisan 2018 sayısını ırkçılık konusuna ayırdı.
National Geographic'ten 82 yıllık itiraf!

National Geographic Genel Yayın Yönetmeni Susan Goldberg, derginin nisan sayısında, "Uzun yıllar ırkçı yayınlar yaptık. Bunu kabul etmemiz gerekiyor." başlıklı bir mektup yayımlandı.

Derginin yıllar önceki yayınları incelendi

Goldberg, Virginia Üniversitesinden fotoğrafçılık tarihi araştırmacısı John Edwin Mason'ın, 1888'de kurulan derginin 1970'lere kadar olan yayınlarını incelediğini kaydetti.

Ten rengi farklı insanlar göz ardı edildi!

1970'lere kadar ırkçı yayın politikası yürüttüklerini ve Amerika'da yaşayan renkli tenli insanların göz ardı edildiğini belirten Goldberg, fotoğraflarda bu renkli tenli insanların egzotik, sıklıkla elbisesiz, mutlu avcılar ve kutsal vahşiler gibi gösterildiğini itiraf etti.

Özür dilenebilirmiş!

Derginin İnovasyon Merkezine başkanlık eden Prof. Sami Hüsni, dünyada 30 milyon kişiye ulaşan derginin artık böyle yayınlar yapmamasının önemli olduğunu vurgulayarak dergide azınlık kesimden yazarlara ve fotoğrafçılara daha fazla yer verilerek geçmiş için özür dilenebileceğini söyledi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.