Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

NATO üyesi Yunanistan S-300’ü test etti

Türkiye'nin NATO üyesi olmasını bahane ederek S-400 almasına şiddetli bir şekilde karşı çıkan ABD ve diğer ülkeler Yunanistan'a karşı sessizliğini koruyor. Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtı adımlarda sınır tanımayan NATO üyesi Yunanistan ise Girit Adası'nda Rus yapımı S-300'leri test etti. En dikkat çekici nokta ise Atina'nın test atışlarında Almanya, Hollanda ve ABD'den askeri personelin yer alması...

NATO üyesi Yunanistan S-300'ü test etti

Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandırma peşinde koşan Yunanistan, şimdi de Girit’te askeri tatbikat düzenledi.

Yunanistan, Girit Atış Poligonu’nda 23-27 Kasım arasında süren tatbikatta, Rusya’ya ait S-300 hava ve füze savunma sistemlerini test etti.

ABD ASKERLERİ DE KATILDI

Tatbikata, Yunanistan ve Almanya’nın yanı sıra Hollanda ve ABD’den de askeri personel katıldı.

Tatbikatta başta Rus S-300 füzeleri olmak üzere TOR-M1 ve OSA-AK Yönlü Füze (K/B) sertifika atışlarının yanı sıra HAWK, ASRAD ve MANPAD (STINGER) füzeleriyle atışlar yapıldığı belirtildi.

BİR HAFTA SÜRDÜ

Öte yandan, tatbikatta uçaksavar füzeleri, Yunan uçaksavar savunma sistemine entegre edilmiş Rus, Amerikan ve Alman yapımı orta ve kısa menzilli füze savunma sistemleri bir hafta boyunca denenerek ateşlendi.

NATO’nun en eski üyelerinden biri olan ve asker gücü bakımından ABD’nin ardından en kuvvetli ikinci orduya sahip üyesi olan Türkiye’nin Rusya’dan askeri teknoloji satın alması büyük tepki çekmişti. Özellikle son yıllarda Avrupa’nın doğusundaki etkisini artıran Rusya’nın bu hamlesine tepki gösteren ABD, S-400 satın alındığı için Türkiye’ye yaptırımı gündeme getirmişti. Bu durum ikili ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!