Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

NATO’dan Akdeniz’de büyük tatbikat

NATO’dan Akdeniz’de büyük tatbikat

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), İtalya’nın Sicilya adası açıklarında 36 bin askerle tatbikat yapıyor.

İtalya’nın Sicilya adasının batısındaki Trapani-Birgi Hava Üssü’nün merkez komuta noktası olduğu büyük tatbikata, aralarında Türkiye’nin de olduğu 28 üye ülkenin yanı sıra 9 partner ülkenin katıldığı belirtildi. İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, 36 bin askerin katıldığı tatbikatta, 60 gemi ile 140 uçak ve hava aracı görev yapıyor.

“Trident Juncture 2015” adı verilen tatbikatla ilgili NATO’nun resmi internet sitesine konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, tatbikatın, müttefikleriyle birlikte çalışma ve hazırlıklı olma kapasitesini arttıracağını belirterek, “Bu tatbikat, NATO’nun herhangi bir taraftan gelen saldırıya cevap verebilecek durumda olduğunu gösterecektir” dedi.

Tatbikatın, ittifakın şeffaflık ve öngörülebilirlik üzerine kararlığı için de bir uygulama niteliği taşıdığını dile getiren Vershbow, “Biz, kimseyle çatışma aramıyoruz. Bu nedenledir ki; Kolombiya’dan Rusya’ya dünyanın pek çok yerinden gözlemci davet etmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

NATO açıklamasında, 6 Kasım’da sona erecek tatbikatın aynı zamanda NATO Mukabele Kuvveti’nin fonksiyonlarını test edeceği belirtildi.

Öte yandan İtalyan haber ajansı ANSA, Palermo kentinde 30 Ekim’de savaş karşıtlarının bir araya gelerek “Savaşa hayır” mitingi yapacaklarını yazdı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!