Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Ne Türkiye’ymiş be!”

Fırat’ın Doğusuna operasyonun açıklanması sonrası Batı medyası panikledi. ABD, Almanya, gibi ülkelerde YPG/PKK diliyle haberler yapıldı.

Batuhan Gülşah
“Ne Türkiye’ymiş be!”

Yunan medyasında ise “Türkiye istediğini yapıyor ama Amerika ses çıkarmıyor. Ne Türkiye’ymiş be!” yorumu dikkat çekti.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçiyor. Dün ve önceki gün operasyonla ilgili çok sıcak gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz demecinin ardından, Fırat’ın doğusuna operasyonla ilgili Beyaz Saray’dan açıklama geldi. ABD’nin bölgeden askerlerini çekeceği ancak olası operasyonda Türkiye’ye destek vermeyeceği belirtildi. ABD, Tel Abyad ve Resulayn’daki iki gözlem noktasını da boşalttıklarını açıkladı. Bu gelişme, Batı medyasında şok etkisi oluşturdu. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İsrail gibi ülkelerde bu ülkelerin büyük gazetelerinde görev yapan isimler, Beyaz Saray’ın operasyon kararıyla ilgili açıklamalarını anbean paylaştı. Ancak yapılan haberlerde beklendiği üzere Türkiye karşıtlığı ön plana çıktı.

“DAEŞ’E SALDIRI YOK” İDDİASI

Ankara’nın Fırat’ın doğusunu terör örgütü YPG/PKK unsurlarından temizleyerek güvenli bölge oluşturmak için planladığı harekât, Türkiye’nin Suriye’yi işgal programı. Diktatör Erdoğan, Kürtler’e bölgede etnik temizlik yapacak. Bu barbarlığa göz yuman ve ortak olan ABD Başkanı Trump’ın bu hatası uzun yıllar boyunca konuşulacak” türü ifadeler kullanıldı. YPG/PKK diliyle yazılan bu haberleri ve paylaşımları yapanların arasında “tarafsız” olduğu imajı pompalanan dünyaca ünlü belgesel kanalı National Georgraphic Channel üyeleri dahi bulunuyor. İngiltere ve Fransa’da ise Türkiye’nin DAEŞ ile mücadeleyi bahane olarak kullanarak bölgeyi işgal edeceği, DAEŞ kamplarının olduğu bölgelerin operasyonunun dışında tutulduğu türünde haberler yapıldı.

ABD TERK ETTİ!

İngiliz The Guardian, “ABD Kürt müttefiklerini terk ederek Türk güçlerinin Suriye’ye girmesine izin verecek’ başlıklı haberinde, bu durumun Amerikan politikasında ‘ani bir değişiklik olduğuna’ dikkat çekti. Haberde, “Beyaz Saray, ani bir dış politika değişikliğiyle Amerikan askerlerini bölgeden çekerek, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine harekâtına yeşil ışık yaktı. Bu durum fiilen, Washington’ın uzun zamandır müttefiki olan Kürtlerin terk edilmesi anlamına gelecek” denildi. Haberde, “Görünüşe göre Suriye’yle ilgilenen diplomatlara danışmadan veya onların bilgisi dışında alınan bu karar, ülke içinde azille mücadele eden Trump’ın bir dizi dengesiz hamlesinin sonuncusu” ifadeleri kullanıldı.

SÖZDE SOYKIRIM FIRSATÇILIĞI

Operasyonla ilgili en zehir zemberek ifadelere Yunan medyasında ve ABD’deki Ermeni lobisinin paylaşımlarında rastlanıyor. Her şeyden kendine pay çıkarmakla ünlü Ermeni lobisi, “Türkiye şimdi de Kürt soykırımı yapacak” türü ifadelerle propaganda yapıyor. Yunan basınında ise “İşgalci Türkiye, Suriye’ye üçüncü işgal harekatı için düğmeye bastı. Kürtler (YPG/PKK unsurları için kullanılan ifade) ‘Bize saldırırsanız sonuçlarına katlanırsınız’ mesajı verdiler” şeklinde yorumlar yapıldı. Bir askeri kaynaklı Yunan sitesinde yayınlanan analizde ise “Türkiye; İran ambargosunu deldi, NATO üyesi olduğu halde Rus silahları aldı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Güney Kıbrıs) karasularında sondaj faaliyetleri yaptı, şimdi de Suriye’yi işgal ediyor ama ABD tek bir tepki göstermedi. Ne Türkiye’ymiş be!” denildi.

Yorumlar (2 Yorum)

  • Avatar

    talia

    hahaha kudursunlar anca yerinde söylenip dururlar.

  • Avatar

    Yiğit

    Türkiye Cumhuriyeti artık Suriyelilere baktıkça bu sorun bitmez biz baktıkça bu iş uzuyor ya kendi topraklarına dönsünler yada Avrupaya ABD okadar seviyor kendi ülkesine götürsün. Bu işin ilacı bu başka çaresi yok. İl il başlasınlar Avrupa ya göndermeye Suriye’deki sorun nasıl çabuk çözülür görün. Biz ülkede baktıkçe bu sorun çözülmez

Yorumları Gör (2 Yorum)