Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Netanyahu’dan pişkin girişim | Uluslararası Ceza Mahkemesi için yaptırım istedi

Terör devleti İsrail'in eli kanlı başbakanı Netanyahu, Filistin'de işledikleri savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açılmasını isteyen Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Netanyahu’dan pişkin girişim | Uluslararası Ceza Mahkemesi için yaptırım istedi

Filistin‘deki işgalini sessiz sedasız her geçen gün genişleten bu uğurda da her gün yeni cinayetlere imza atan terör devleti İsrail‘in başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) İsrail’in savaş suçları için soruşturma açılması talebine karşılık karşı hamle başlattı

ABD TELEVİZYONUNA KONUŞTU

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Netanyahu, ABD merkezli TBN televizyonuna verdiği mülakatta, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs‘ün yanı sıra abluka altındaki Gazze Şeridi’nde işlediği savaş suçlarıyla ilgili İsrail hakkında soruşturma açmayı hedefleyen UCM için yaptırım istedi.

TRUMP’I ARKASINA ALDI

UCM’nin demokrasiye ve Yahudi halkının İsrail’de yaşama hakkına karşı “saldırı halinde” olduğunu, herkesin buna karşı çıkması gerektiğini iddia eden Netanyahu, “Başkan Donald Trump öncülüğündeki ABD yönetimi, İsrail’e yönelik kararından dolayı UCM’yi sert şekilde eleştirdi. Tüm izleyicilerin de aynı şeyi yapmasını istiyorum. UCM’ye, onun yetkililerine, savcılarına karşı somut adımlar, yaptırımlar uygulanmasını talep etmeliler” ifadelerini kullandı.

UCM BAŞSAVCISI DUYURMUŞTU

UCM Başsavcısı Fatou Bensouda 20 Aralık 2019’da yaptığı açıklamada, İsrail’in işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlatmak istediğini duyurmuştu. Filistin’deki durumla ilgili ön incelemenin tamamlandığını aktaran Bensouda, soruşturma başlatmak için “makul temeller” bulunduğuna ikna olduğunu ifade etmişti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri