Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

New York Times, Türkiye’nin Libya başarısını yazdı: Osmanlı’dan sonra en güçlü müdahalesi!

ABD merkezli New York Times gezetesi, Libya'daki son durumu yazdı. Türkiye'nin de başarısına değinen gazete, Türkiye'nin UMH'ye yönelik desteğini "Osmanlı İmparatorluğu'nun sonundan bu yana Kuzey Afrika ülkesinde en güçlü müdahaleydi." şeklinde değerlendirdi.

New York Times, Türkiye’nin Libya başarısını yazdı: Osmanlı’dan sonra en güçlü müdahalesi!

Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye’nin desteği ile darbeci Hafter militanlarına karşı yürüttüğü operasyonlar ile büyük kazanımlar elde etti. Geçtiğimiz günlerde kritik Vutye Askeri Hava Üssü’nün ele geçirilmesinin ardından sivillere yönelik saldırılarını sürdüren darbeci Hafter militanlarına yönelik operasyonlar hızla devam ediyor.

Lİbya’da darbeci Hafter için servet harcayan gaz ve petrol çetelerinin planları ise alt üst oluyor. Amerikan New York Times gazetesi, Türk SİHA’ları ile darbeci Hafter’e ağır darbe vuran Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Darbeci Hafter ve destekçilerinin planlarını bozguna uğradığını belirtti. Türkiye’nin Libya’daki belirleyici rolüne vurgu yapan gazete Türk SİHA’larının önemine dikkat çekti.

TÜRKİYE, BELİRLEYİCİ GÜÇ

Libya’da Türkiye’nin desteğiyle Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümet’nin, darbeci Hafter’e karşı başarılı sonuçlar alması ABD basınında gündem oldu. New York Times gazetesi, “Türkiye, Libya’da belirleyici olarak ortaya çıktı” başlığıyla Ankara’nın rolünü yazdı.

MÜTTEFİKLERİN ZOR SEÇİMİ!

Haberde, Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin, darbeci Hafter’e karşı art arda hızlı zaferler elde ettiği ve bu durumun darbeci Hafter’in destekçisi Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) zor bir seçimle karşı karşıya bıraktığı kaydedildi.

RUSLARIN HSS HEZİMETİ

Bu hafta Libya Ordusu’nun zaferlerin, darbeci Hafter’in planlarına ağır bir darbe indirdiği, Türkiye’nin bölgede üstünlük için mücadele eden yabancı güçler arasında potansiyel olarak belirleyici bir güç olarak öne çıktığı vurgulandı.

Türkiye’nin desteklediği Libya ordusunun, Vutye Askeri Hava Üssü’nü ele geçirdiği ve Rus hava savunma bataryalarını yok etmek için insansız hava araçlarını kullandığı hatırlatıldı.

OSMANLI’DAN SONRA EN GÜÇLÜ MÜDAHALE!

Elde edilen başarılı sonuçların, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ocak ayında asker ve SİHA gönderene kadar darbeci Hafter tarafından kuşatılmış olan Trablus hükümeti için çarpıcı bir geri dönüş olduğu vurgulandı.

ABD merkezli gazete, Ankara’nın başarısını “Osmanlı İmparatorluğu’nun sonundan bu yana petrol zengini Kuzey Afrika ülkesinde en güçlü müdahaleydi.” şeklinde değerlendirdi.