Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

New York’lu liderler Trump’u sert bir şekilde kınadılar

New York'lu liderler Trump'u sert bir şekilde kınadılar

ABD’nin New York kentinde, Cumhuriyetçi Parti içindeki başkan adaylığı yarışının iddialı ismi işadamı Donald Trump’ın Müslümanların ülkeye alınmaması yönündeki çağrısına karşı ortak bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde, sert bir şekilde kınanan Trump’ın yarıştan çekilmesi istendi.

New York’ta yaklaşık 200 kadar siyasetçi, toplum temsilcisi ve dini lider, Trump’ın ABD’nin Müslümanlara kapılarını kapamasını içeren önerisini kınamak için Belediye Başkanlık binası önünde bir araya geldi.

   İNGİLİZLERDEN TRUMP’A GİRİŞ YASAĞI KAMPANYASI     

New York Meclis Başkanı Melissa Mark-Viverito’un önderliğinde Belediye Başkanlığı binası girişindeki basamaklarda toplanan New York Meclis Üyeleri, çok sayıda farklı dini inanıştan toplum lideri, sivil toplum aktivisitleri Trump’ın ırkçı söylemini sert bir şekilde kınadılar.  

New York Meclis Başkanı Mark-Viverito eylemde yaptığı konuşmada, “Bugün burada, Donald Trump’a ve nefret ve bölücü söylemde bulunanlara yüksek sesle net bir şekilde ‘yeter artık’ demek için bulunuyoruz” dedi.

Mark-Viverito, Trump’ı ırkçı bir demogog olarak niteleyerek, başkanlıkla hiçbir ilgisinin olmadığını ifade etti.

Mark-Viverito’nun sunuşundan sonra ilk konuşmayı Müslüman toplumunu temsil eden New York Üniversitesi İslam Merkezi imamı Halife Latif yaptı. Konuşmasında, aşırılık yanlısı seslerin bir araya gelerek bastırılması gerektiğini belirten Latif, DAEŞ’in ve Cumhuriyetçilerin cehaletinin, farklıkların bir arada olduğu toplumlara bir temel olamayacağını ifade etti.

Eylemde konuşma yapan New York Belediyesi Kamu Avukatı Letitia James de “Bugün hepimiz biriz. Hiç kimsenin bizi bölmesine izin vermemeliyiz” açıklamasında bulundu. James​ ayrıca, Trump’ın başkanlık yarışından çektirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Abraham Lincoln’un Cumhuriyetçi Partisi bu mu?”

New York Mali İşler Koordinatörü Scott M. Stringer ise “Abraham Lincoln’un Cumhuriyetçi Partisi bu mu?” diyerek, bu tür söylemler yüzünden son dönemde partinin bitme noktasına geldiğini söyledi.

Türk toplum temsilcilerinden Erhan Yıldırım, Levent Ali Yıldız, Rıza Ataş ve Hakan Karolak’ın da katıldığı protesto eyleminde, Müslüman toplum liderleriyle birlikte Yahudi, Hıristiyan ve Buddist liderler hazır bulundu. 

Bu arada protestonun bulunduğu alana gelen bir kadın ve bir erkek, “Donald Trump çok yaşa” diye slogan atarak Meclis Başkanı Mark-Viverito’nun sözünü kesmeye çalıştı. 

Etiketler