Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Nissan’ın CEO’su aylar sonra hür

Suat Vilgen
Nissan’ın CEO’su aylar sonra hür

Japon otomobil üreticisi Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn, aylar sonra yeniden serbest.  Elde ettiği geliri çok düşük düzeyde gösterdiği bunun yanında şahsi yatırımlarından ettiği zararları şirketine fatura ettiği gerekçesiyle geçen yılın 19 Kasım’ından bu yana gözaltında olan ünlü işadamı 9 milyon dolar bir başka deyişle yaklaşık 48,5 milyon lira kefalet karşılığında cezaevinden çıktı.  Ghosn’un ödediği bu meblağın Japonya’da bugüne kadar ödenmiş olan en yüksek kefalet bedeli olduğu belirtildi.

BAZI YASAKLARI DEVAM EDECEK

Öte yandan Ghosn’un yeniden özgürlüğe kavuşması bütün dünya genelinde büyük ilgi gördü. Birçok uluslararası medya organı ve haber ajansları Carlos Ghosn’un hapishaneden salıverilme anlarını canlı olarak yayınladı.  Büyük güvenlik önlemleri altında bulunduğu binadan çıkarılan Ghosn’un kendisini gün ışığından korumaya çalışması ve kameralardan da kaçırması dikkat çekici bir detay olarak kayda geçti. Bu arada imzalanan kefalet protokolü gereğince evinden ayrılması yasak olan Ghosn’un evin giriş ve çıkışlarına kamera sistemleri kurulacak. Kesinlikle telefon, internet gibi iletişim araçlarını kullanamayacak olan ünlü işadamı, davada adı geçen şahıslarla da yüz yüze iletişime geçemeyecek.

YARDIMCISI DA KOVULMUŞTU

Ghosn davası, Japonya hukuk tarihinin en sansasyonel olaylarından biri olarak kabul ediliyor. 2011 yılından başlayarak 5 yıl süresince Nissan’dan kazandığı aylık ücreti 5 milyar yen  (242,4 milyon lira) daha az gösterdiği tespit edilen Ghosn, 19 Kasım’da Japonya’nın başkenti Tokyo’da gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı. Olayın ortaya çıkmasının ardından Nissan’ın yönetim kurulu acil toplanarak, Ghosn ile birlikte yardımcısı GregKelly’nin de şirketle olan ilişkisini sonlandırmıştı.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ HABERLERİ