Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Nükleer anlaşmanın boşluğunu AB doldursun’

Mücahit Dere
‘Nükleer anlaşmanın boşluğunu AB doldursun’

İran Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Malta’nın Tahran Büyükelçisi Paul Mifsud’un güven mektubunu sunduğu kabulde konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği’ne nükleer anlaşmanın korunması konusunda ABD’nin yerini doldurma çağrısında yaptı. Ruhani, nükleer anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Malta’nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkeleriyle ilişkilerde yeni bir döneme girdiklerini ancak ABD’nin anlaşmadan tek taraflı ve ‘yasa dışı’ şekilde ayrılmasından sonra anlaşmanın boşluğa düştüğünü savunarak, Avrupa Birliği’nden beklentilerinin ABD’nin çekilmesinden sonra oluşan boşluğun telafi edilmesi olduğunu kaydetti. Nükleer anlaşmayı AB ile İran arasındaki ikili ve çok taraflı ilişkilerin geliştirilmesinde ‘yol haritası’ olarak gördüklerini kaydeden Malta Büyükelçisi Mifsud, ülkesinin nükleer anlaşmayı desteklediğini vurguladı.

AVRUPA BEDEL ÖDEMEK ZORUNDA

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018’de tek taraflı çekildiğini açıklamıştı. Washington’ın anlaşmadan çekilmesinin ardından Tahran yönetimini nükleer anlaşmada tutmak isteyen AB, İran’la ticareti kolaylaştırmak ve Avrupalı şirketleri ABD’nin yaptırımlarından korumak için INSTEX adında ödeme mekanizmasını devreye almıştı. Söz konusu mekanizmanın sadece ilaç ve gıda ticaretini kapsaması İran’ın tepkisine yol açmıştı. Salı günü Almanyalı diplomat Phillip Ackermann ile bir görüşme gerçekleştiren İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Nükleer anlaşmayı korumak için siyasi kararlılığın yeterli olmadığını vurguladı ve Avrupa’nın nükleer anlaşmayı korumak için adım atmalı ve bedel ödemeye zorunlu olduğunun altını çizmişti.