Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Ölüm kampında muhacirlerin yaşam savaşı

Ölüm kampında muhacirlerin yaşam savaşı

Suriye’deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan siviller, Ürdün’e sığınmak için geldikleri, sınırdaki çöl bölgesinde yer alan kampta, soğuk hava, gıda ve ilaç eksikliği sebebiyle zor günler geçiriyor. Ürdün’ün, 2016’da terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlenen ve 6 askerinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının ardından sınırları kapatması, canlarını ve ailelerini korumak için yollara düşen binlerce Suriyelinin, bu kampta adeta mahsur kalmasına yol açtı. Arkalarında savaşın karanlık yüzü, önlerinde de sınır telleri bulunan Suriyeliler, sıkışıp kaldıkları bölgede kurdukları derme çatma çadırlar ve kerpiç barınaklarda hayata tutunmaya çalışıyor.

HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞIYORLAR

Sığınmacıların zor insani koşullarını anlatan kamptaki Sivil Savunma İdaresi Basın Sorumlusu Ömer el-Hımsi, “Kampta 45 binden fazla insan yaşıyor. Bunların yüzde 80’i yoksulluk sınırının altında.” dedi. Kamp sakinlerinin çoğunun Deyrizor’dan, Humus ve Şam’ın banliyölerinden kaçan siviller olduğunu aktaran Hımsi, “Kampta bir düzen yok. Kullandığımız suyun kaynağı Ürdün. Bir de Ürdün sınırları içinde bir sağlık noktası var. O da belirli vakalara bakıyor.” ifadelerini kullandı. Hımsi, sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve insanların hastanelere gidememeleri sebebiyle kampta en az 20 kişinin öldüğünü söyledi.

YİYECEK EKMEKLERİ YOK

Kamp sakinlerinden Muhammed Muvaffak ise “Burada insanların çoğu, yaklaşık 2 dolar değerindeki bir paket ekmeği alabilmek için gün doğumundan gün batımına kadar çalışıyor.” dedi. Aralarında öğretmen, hemşire ve berberlerin de olduğu kamp sakinlerinin, mesleklerini icra ederek küçük miktarlarda da olsa maddi gelir elde etmeye çalıştıklarını anlatan Muvaffak, “Trajik bir durumdayız. Ne söylesem burada yaşadıklarımızı anlatamaz.” ifadelerini kullandı.

Muvaffak, “ABD’nin askerlerini Suriye’den çekme kararının ardından, rejim kuvvetlerinin kampı kontrol etmesinden ve yerlerimizden edilmekten korkuyoruz.” diye konuştu. BM Dünya Gıda Programı (WFP) da Rukban Kampı’ndaki insani koşullardan ciddi endişe duyduğunu ifade etmekle yetinmişti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri