Son Dakika

Omar'dan Güney Amerika ülkelerini karıştıran temsilciye tepki

ABD eski Başkanı Reagan'ın özel temsilcisi Abrams'la, Güney Amerika ülkelerinde meydana gelen iç savaştan sorumlu olduğu gerekçesiyle tartışmaya giren Omar, "Bizim gözetimimiz altında gerçekleşen katliamı 'olağanüstü başarı' olarak görüyor musun?" diyerek tepki tepki gösterdi.
Omar'dan Güney Amerika ülkelerini karıştıran temsilciye tepki Bilim ve Ütopya

ABD Kongresinin başörtülü ilk Müslüman Müslüman üyesi İlhan Omar, geçmiş dönemlerde Güney Amerika ülkelerinde yaşanan iç savaşlarda payı olduğu gerekçesiyle ABD'nin Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams ile tartıştı.

Temsilciler Meclisi Üyesi Omar, Kongre'de Venezuela'daki son gelişmelerin tartışıldığı oturumda tanık olarak dinlenen Venezuela Özel Temsilcisi Abrams'ı eleştirdi. 

Omar, ABD'nin dış politikasında savaş yanlısı tutumuyla tanınan Abrams'ı Güney Amerika ülkelerinde aşırı sağ hükümetleri desteklemek ve söz konusu ülkelerde çıkan iç savaşlarda rol almakla suçladı. 

SIRA VENEZUELA'DA MI?

ABD eski başkanı Reagon döneminde Güney Amerika ülkelerinde hakim olan iç savaş atmosferi şimdi de mevcut ABD Başkanı Donald Trump tarafından yeniden yoğunlaştırılıyor.

Altın ve petrol rezervi bakımından oldukça zengin ve son dönemlerde dış ilişkilerinde oldukça başarılı olan Güney Amerika ülkesi Venezuela, ABD Başkanı Trump'ın gazabına uğradı.

Venezuela'nın seçilmiş ve meşru Devlet Başkanı Nicolas Maduro, gösterdiği başarılı siyasetiyle Trump'ın hedefine oturdu.

Başta Çin ile İran olmak üzere birçok ülkeyle arası bozuk olan Trump, Venezuela'da gerçekleştirmek istediği darbe senaryosu çerçevesinde ülkenin Ulusal Meclis Başkanı Başkanı Juan Guaido'yu geçiçi devlet başkanı olarak tanımış ve bu kararı Avrupa ülkeleri de takip etmişti. 

Trump bu çerçevede Venezuela'ya 'insani yardım' göndermeyi kararlaştırarak söz konusu yardımları Kolombiya'ya göndermişti.

"VERDİĞİ TANIKLIĞA NASIL GÜVENECEĞİNİ ANLAMIYORUM"

Abrams'ın eski ABD Başkanı Ronald Reagan döneminde 1991'de Nikaragua'daki isyancıları finanse etmek için ambargo altındaki Iran'a silah satılmasındaki rolünü de hatırlatan Omar, Abrams'ın özellikle Soğuk Savaş sürecindeki savaş yanlısı politikalarını ve konuya ilişkin Kongreye yalan söylemesini eleştirdi. 

Omar, Abrams'ın tutumuna ve hakkındaki suçlamalara atıfta bulunarak, "Bu komite üyelerinin ya da Amerikan halkının (Abrams'ın) burada verdiği tanıklığa nasıl güveneceğini anlamıyorum." ifadesini kullandı. 

İÇ SAVAŞ İÇİN 'OLAĞANÜSTÜ BAŞARI' TANIMLAMASINA TEPKİ

Ayrıca Omar, Abrams'ın Reagan hükümetinin 1979 ve 1992 yıllarında El Salvador'da solcu hükümete karşı aşırı sağcı askeri yönetimi destekleyerek 75 bin insanın öldüğü iç savaşı "olağanüstü başarı" olarak tanımlamasına sert tepki gösterdi. 

"...EVEY YA DA HAYIR"

Omar'ın, "Bizim gözetimimiz altında gerçekleşen katliamı 'olağanüstü başarı' olarak görüyor musun? Evet ya da hayır" şeklindeki sorusuna sert tepki gösteren Abrams ise Omar'ın kendisine "kişisel olarak saldırdığını ve sorusunun iğrenç olduğunu" ileri sürdü. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.