Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Omar’dan Trump’a: Bu tiyatroyu Irak’ta gördük

Omar’dan Trump’a: Bu tiyatroyu Irak’ta gördük

ABD Kongresinin başörtülü ilk Müslüman üyesi Ilhan Omar, Venezuela’daki darbe girişimine Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. 

“BU TİYATRO METNİNİ IRAK’TA GÖRDÜK”

ABD’nin daha önceki müdahalelerinde yaptığı gibi savaş karşıtlarını “diktatör destekçisi” ve “özgürlük karşıtı” olarak etiketlediğini belirten Omar, “Bu tiyatro metnini Irak’ta gördük. Venezuela’daki durum vahim ve Trump yönetimi bunu daha da kötüleştiriyor. Savaşı değil, diplomasiyi desteklemeliyiz.” mesajını paylaştı. 

ASKERİ DARBE SİNYALİ

Venezuela’daki darbe girişimine yönelik bir soruya yanıt veren ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, “Bu konuda topyekûn bir hükümet yaklaşımı ile çalışıyoruz ve tüm seçenekler masada denildiğinde gerçekten de masada. Ancak biz mümkün olduğunca diplomatik ve ekonomik olarak baskı uygulama üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

PENCE’DEN OMAR’IN DÜNKÜ AÇIKLAMALARINA TEPKİ

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Omar’ın dün ABD’yi Nicolas Maduro yönetimine “zorbalık” yapmakla suçlayarak, “ABD Venezuela’daki yıkıma öncülük ediyor.” ifadesini kullanmasına tepki gösterdi.

Omar’ın söz konusu ifadelerinin yer aldığı videoyu Twitter’dan paylaşan Pence, “Venezuelalılar baskıcı bir diktatöre karşı özgürlüklerini savunmak için sokağa çıkarken, Demokrat Kongre üyesi Ilhan Omar sosyalizmi özgürlüğe tercih ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Pence, Trump yönetiminin “özgürlük aşığı” Venezuela halkının yanında durduğunu savundu. 

VENEZUELA’DAKİ DARBE GİRİŞİMİ

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendisini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, dün Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Guaido, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında, etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı.

Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise yaptığı açıklamada, darbe girişimine karşı koyacaklarını vurgulayarak, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir.” ifadesini kullanmıştı.

ABD yönetimi ise Guaido ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalar yapmıştı.