Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Orduda imam istihdamı konusuna açığız’

'Orduda imam istihdamı konusuna açığız'

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, Müslüman askerler için imam istihdam edilmesi konusuna açık olduklarını belirterek, “Alman ordusunda bu konuya ihtiyacın ne kadar olduğunu ve alternatiflerin neler olabileceğini araştırıyoruz” dedi.

Yabancı kökenli Alman askerlerinin sığınmacı krizinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Savunma Bakanı von der Leyen, genç Alman askerlerinin sığınmacılarla iletişimi sağlamak için “mükemmel bir şekilde tercümanlık ettiklerini” kaydetti. Von der Leyen, “Çünkü Arapçayı akıcı bir şekilde konuşabiliyorlar. Bu da çeşitliliğin ne kadar iyi olduğunun göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.

Askerlerin dini inançlarını yerine getirebilmeleri için Katolik ve Evangelist psikoposlar ve papazlar bulunuyor. Alman ordusundaki Müslüman askerlerin sayısı, orduya alımda dini inancın beyanı zorunlu olmadığı için tam olarak bilinmiyor. Ancak, yaklaşık 177 bin askerin bulunduğu Alman ordusunda bin 600 Müslüman asker olduğu tahmin ediliyor.

Etiketler