Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ortadoğu’da silah ticareti rekabeti nasıl kızıştı?

Ortadoğu’da silah ticareti rekabeti nasıl kızıştı?

ABD, Rusya ve Çin’den sonra dünyanın 4. büyük silah satıcısı Fransa’nın, son dönemde başta Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere Ortadoğu ülkelerine silah ihracatında büyük artış yaşanıyor.
2010-2014 yılları arasında silah ticaretinin yüzde 38’ini Ortadoğu’ya yapan Fransa’nın bu oranı son aldığı siparişlerle birlikte yıl sonuna kadar yüzde 50’nin üzerine çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ortadoğu’ya silah satışı patladı

Fransa, yılbaşından bu yana Katar’a 6,3 milyar avro tutarında 24, Mısır’a ise 5,2 milyar avro tutarında 24 Rafale savaş uçağı satacak. Fransa aynı zamanda, Mısır’la bir firkateyn ve Rusya’ya yaptırımlar dolayısıyla teslim edemediği 950 milyon avro tutarında iki Mistral tipi helikopter gemisi satışı konusunda anlaşma sağladı.
Suudi Arabistan ile Fransa arasında imzalanan 3 milyar dolarlık silah anlaşması gereğince de Lübnan’a satılan Fransa silahları, araçları ve sistemleri yine bu yıl içinde teslim edildi.
Fransa ile Suudi Arabistan arasında varılan anlaşmaya göre, Lübnan’a 50 metre uzunluğunda savaş gemileri, füzeler, helikopter, terörle mücadele ve internet sitelerinin denetlenmesi için ekipman ve silah satışı gerçekleştirildi.
Son olarak Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suudi Arabistan’a yıl sonuna kadar teslim edilmek üzere 30 adet Korvet tipi savaş gemisi satışı konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi.

Hükümete tepkiler

Uluslararası Af Örgütü Fransa Şubesi Sözcüsü Aymeric Elluin, Suudi Arabistan’a yönelik silah satışını sert bir şekilde eleştirdi.
Elluin, Suudi yönetiminin bu silahları Yemen’de Husi isyancılarla savaşırken, sivil halka karşı kullanabileceği görüşünü dile getirdi.
Elluin, “Fransa silah sanayisi şeffaf değil, biz silahların nerede, kime satıldığını ve kimler tarafından nasıl kullanıldığını bilmiyoruz” diyerek endişelerini ifade etti.
Yeşil Parti Sözcüsü Julien Bayou ise “İnsan hakları ihlalleri yapan askeri diktatöre nasıl savaş silahları satabilirsiniz?” diyerek hükümeti suçlamıştı.

Jeopolitik oyunlar ve İran dengesi

“The National Interest” dergisinin geçen sayısında, “Suudi Arabistan’ın yeni silah tedarikçisi: Fransa” başlıklı bir makale kaleme alan Giorgio Cafiero ve Daniel Wagner isimli iki dış politika uzmanı ise “Fransa’nın tamamen bu pazarda ABD’nin yerini alamayacağı ancak, bu pazarda kesinlikle önemli ilerleme sağladığı” yorumunda bulundu.
Makalede, “Suudi Arabistan ve müttefiklerinin ABD’nin ‘Arap Baharı’ sırasındaki gelişmelerle ilgili tutumu, insan hakları ihlalleri ile ilgili eleştirilerdeki tonunu artırması ve İran ile nükleer müzakerelerin sonuçlandırılmasını hızlandırmasının ardından Riyad rejiminin Washington’a alternatif dünya güçlerine yöneldiği ve bu ortamda Fransa’nın bu boşluğu doldurmaya çalıştığı” değerlendirmesi yapıldı.
Bu denge içinde İran faktörüne de yer verilen ve Riyad’ın nükleer enerji anlaşmasından duyduğu rahatsızlığın hatırlatıldığı makalede, İran’ın da Fransa için savunma sanayi alanında önemli bir potansiyel pazar olmasına rağmen Riyad’ın ve körfez ülkelerinin pazar olarak Tahran’a oranla çok daha önemli bir yer tuttuğu belirtildi.
RAHMİ GÜNDÜZ AA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!