Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Osmanlı torunları Libya’da dernek kurdu

Osmanlı torunları Libya'da dernek kurdu

Osmanlı Devleti zamanında Turgut Reis, Sinan Paşa ve Murad Ağa liderliğinde 1551 yılında Libya’yı haçlı saldırılarından kurtaran Osmanlı torunları, Libya Köroğlu Derneği’ni kurdu.

Osmanlı Devleti döneminde Kuzey Afrika’ya yerleşen ve bölgede Köroğlular olarak bilinen Osmanlı torunları, Sultan II. Abdülhamid Han zamanında Libya’nın kuzeybatısında yer alan Mısrata’nın zenginleşmesiyle ve Anadolu’dan bu bölgeye göçen leventlerin de etkisiyle bölgeyi bir merkez haline getirdi.

Libya’daki derneğin yönetim kurulu başkanı Zakariya Suliman Zubi, AA’ya yaptığı açıklamada, “Biz Türkiye’yi büyük bir aşk ve muhabbetle seviyoruz ve Türkiye’ye yürekten bağlıyız. Türkiye’nin taşını, toprağını, her bir insanını seviyoruz” dedi. Zubi, atalarının bu topraklardan geldiğini hatırlatarak, “Tokatlı, Eskişehirli, Muğlalı, İzmirli ve benzeri isimlerle anılan aileler var. Atatürk, Enver Paşa ve Nuri Paşa, Şehzade Osman Fuat Paşa bizim de kahramanlarımızdır. Türkiye’nin gelişmesi ve güçlenmesi bizi mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler