Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ötzi’nin midesinde ülser bulundu

Ötzi'nin midesinde ülser bulundu

Avusturya-İtalya sınırında Ötztal Alpleri’nde keşfedilen, 5 bin 300 yıl önce yaşamış bir adamın doğal şartlarda korunmuş mumyası olan Ötzi’nin, ölmeden önce midesinde helikobakter pilori bakterisinin bulunduğu tespit edildi. 

BBC’nin haberine göre, mumyanın midesinden çıkarılan örnekler üzerinde yapılan incelemede Ötzi‘nin helikobakter pilori enfeksiyonuna yakalanmış olduğu görüldü. 

Ötzi‘nin ülser ve gastrite neden olan enfeksiyondan muzdarip olduğunu gösteren araştırmanın ayrıntıları Science dergisinde yayımlandı.

Mumyalar ve Buz Adam Enstitüsü Başkanı Profesör Albert Zink, Ötzi‘nin midesine zarar vermeden örnek almak için buzlarını tamamen çözdürdüklerini söyledi. 

Ötztal Alpleri’nde 1991 yılında yollarını kaybeden iki Alman turist tarafından bulunan Ötzi‘nin üzerinde daha önce yapılan incelemelerde, buz adamın 40 ila 50 yaşlarında olduğu ve büyük olasılıkla sol omzuna saplanan okun yol açtığı kanama nedeniyle yaşamını yitirdiği keşfedilmişti.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!