Son Dakika

Oyun çağındaki çocukları silah altına almışlar

Afrin'de ağır darbeler yiyen terör örgütü PKK/PYD pençesini daha oyun yaşındaki çocuklara geçirmiş ve onları terör mevzilerinde savaştırmak için tehdit etmişti. Bunlar örgüt üyelerinin üzerinden çıkan dijital materyallerdeki fotoğraflarla ispatlandı.

Oyun çağındaki çocukları silah altına almışlar

Teröristlere ait fotoğraf makinelerinin hafıza kartlarındaki fotoğraflarla belgelenen PKK/YPG'nin zorla savaştırdığı çocuklar, bugüne kadar yayınlanan birçok uluslararası raporda da yer alıyor.

12 yaşındaki kızları ve erkekleri kaçırıyorlar!

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) 22 Aralık 2016 tarihli raporunda, PKK'nın Irak’ın kuzeyindeki kadroları aracılığıyla çocukları terörist olarak kullandığı 29 olayın saptandığı belirtilirken BM raporlarında ise PKK/YPG'nin Afrin ve Haseke'de 12 yaşındaki erkek ve kız çocukları örgüte eleman olarak aldığı aktarılıyor.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından da daha önce defalarca gündeme getirilen PKK/YPG'nin savaştırdığı çocuklar, önceki günlerde bu kez kendi çektikleri fotoğraflarla belgelenmişti.

"Ulusal güçler" sessiz!

Onca karara rağmen terör örgütü, hukuksuzluğunu sürdürmeye devam ediyor. Terör örgütünün ailelerinden kopararak zorla savaştırdığı çocuklar, uluslararası raporlarla belgelenmesine rağmen dünya devletleri ise sessizliğini koruyor.

Savaş suçu sayılıyor

Çocukların kaçırılarak veya tehdit yoluyla terörist olarak kullanılması hususu, 1949 Harp Zamanında Sivillerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmeleri ile uluslararası hukuk alanında yerini alıyor.

Sözleşmelerde bu konu "15 yaşından küçüklerin özel olarak korunması" çerçevesinde ele alınmıştı. Cenevre Sözleşmelerine ek, 1977 tarihli Uluslararası Silahlı Çatışmaların Kurbanlarının Korunmasına İlişkin 1 Numaralı Protokol’de, 15 yaşına ulaşmamış çocukların düşmanca davranışların tarafı olmamaları ve özellikle silahlı kuvvetlerde yer almamaları gerektiği belirtiliyor.

Çocukların terör saflarına dahil edilmemesine ilişkin daha kapsamlı hususlar 1989 BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde düzenlenirken, daha önceki düzenlemelerde olduğu gibi yine 15 yaş baz alındı.

Çocukların baskılarla terörist unsur olarak kullanılmasına ilişkin uluslararası mevzuatlardaki alanda en önemli araçlardan biri ise Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) kararı. UCM Statüsü'nün en önemli getirilerinden biri, çocuk teröristler konusunu savaş suçu olarak düzenliyor. Statünün ilgili maddesi, 15 yaşından küçük çocukların askere veya terör mevzilerinin alınması ya da çatışmalarda doğrudan kullanılmasını "savaş suçu" ilan etmişti.

Yorumlar