Son Dakika

Özbekistan’dan Myanmar’a “şiddeti durdurun” çağrısı

Özbekistan yönetimi, Arakan’da Budist milliyetçiler ve ordu güçleri tarafından zulme uğrayan Müslümanlara karşı Myanmar hükümetine, “şiddet olaylarına son verilmesi” çağrısında bulundu.

Özbekistan’dan Myanmar’a “şiddeti durdurun” çağrısı

Dünyanın dört bir yanından Myanmar’daki katliamlara yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Myanmar’ın Arakan eyaletinde Müslüman kesime artan şiddet olaylarının Özbekistan’da endişe uyandırdığı bildirildi.

“SORUN BARIŞÇIL YOLLARLA ÇÖZÜLMELİ”

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Birleşmiş Milletler'de (BM) belirtilen ilkeler ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) amaç ve vazifelerine dayanarak Özbekistan'ın şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu belirten açıklamada, Myanmar hükümetinin Müslümanlara karşı şiddet olaylarına son vermesi ve sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.

ARAKANLILARA İNSANİ YARDIM

Myanmar hükümetini kınayan açıklamanın devamında Özbekistan, Arakan’da zulme uğrayan Müslümanlar için insani yardım gönderme kararı aldığı da kaydedildi.

OLAYLAR NASIL BAŞLAMIŞTI?

Katil Myanmar hükümeti, sözde “silahlı militanlarla mücadele” adı altında Arakanlılara yönelik başlattığı operasyonlarda çocuk, kadın demeden binlerce masum Müslümanı öldürdü. Myanmar hükümeti tarafından bölgeye giriş çıkışlar yasaklandığı için ölü sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 150’den fazla köy, milliyetçi Budistler ve ordu güçleri tarafından yakıldı. Onbinlerce Müslüman zulümden kaçmak için Naf nehri üzerinden Bagladeş’e geçiyor.

BANGLADEŞ’E GEÇEN MÜSLÜMAN SAYISI ARTIYOR

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Leonard Doyle, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanların sayısındaki hızlı artışa dikkat çekerek "25 Ağustos'tan bu yana sınırı geçenlerin sayısı 370 bine ulaştı.” dedi.

Yorumlar