Son Dakika

Pence’ten provokatif ziyaret

Trump’ın skandal Kudüs kararının geri planında olanlardan biri olan ABD Başkan Yardımcısı Pence, Knesset’te yaptığı provokatif cümlelerle dolu konuşmada, ABD büyükelçiliğinin 2019’da Kudüs’e taşıyacağını söyledi.

Pence’ten provokatif ziyaret

ABD’nin Kudüs’ü Siyonizm’in başkenti yapma konusundaki ısrarının arka planındaki isimlerden biri olan Evanjelik inancına sahip ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, işgal altındaki Filistin topraklarına yaptığı ziyarette İsrailli yetkililerle görüştü. Pence,

İsrail meclisinde (Knesset) Genel Kurul’a hitaben yaptığı konuşmada, “Yönetimimiz, gelecek haftalarda ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak için çalışmalarına başlayacak. Büyükelçilik 2019 yılı bitmeden önce Kudüs’e taşınmış olacak” dedi.

Kudüs kararı barışın yararınaymış!

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs kararının” hem kendi ülkesinin menfaatleri hem de “barışın yararına” olduğunu iddia eden Pence, “Başkanımız ABD’nin menfaatleri için bu kararı almıştır. Ancak bu kararın barışın yararına olduğuna inandığını da söylemişti” ifadelerini kullandı.

“Kudüs İsrail’in başkentidir” vurgusu

Provokatif konuşmasının birçok yerinde Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğuna vurgu yapan Pence, şunları söyledi: “ABD, İsrail’in yanında durmaya devam edecektir. Çünkü sizin sorununuz bizim sorunumuz, sizin ilkeleriniz bizim ilkelerimizdir. Yanınızda durmaya devam edeceğiz, çünkü İsrail de hep bunu yaptı.” Pence, konuşmasında birçok kez İbranice okuduğu dualara da yer vererek, “ABD, İsraillilerle Filistinliler arasında kalıcı barışı sağlamaya kararlı. Barış mümkün” dedi. Maksatlı, yanlı konuşmasında , “İslam” ile “terör” kavramlarını birlikte kullanan Pence “Radikal İslamcı terör, başta Müslümanlar olmak üzere Yahudi ve Hıristiyanları hedef alıyor ne hiçbir inanca saygı gösteriyor ne de sınır tanıyor” diye konuştu.

Gururluymuş!

Pence ziyaret kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’le yaptığı görüşmede de provokatif söylemlerine devam etti. Rivlin ile yaptığı toplantıda, Kudüs’ün “İsrail’in başkenti” olduğuna bir kez daha vurgu yapan Pence, “İsrail’in başkenti Kudüs’te olmaktan gurur duyuyorum ve Knesset’te (İsrail parlamentosu) ilk defa konuşma yapan ABD Başkan Yardımcısı olmaktan da onur duyuyorum” ifadelerini kullandı. Pence, Rivlin’le görüşmesinin ardından işgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın batı duvarı olan Burak (Ağlama) Duvarı’nı ziyaret etti.

Yorumlar