Son Dakika

Pentagon yetkilisi: Suriye'den ekipman çekmeye başladık

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) bir yetkili, bazı ekipmanların Suriye'den çekilmeye başlandığını söyledi. Amerikan CNN ise, CENTCOM'un çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etti.
Pentagon yetkilisi: Suriye'den ekipman çekmeye başladık

ABD Başkanı Donald Trump, 14 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıığı telefon görüşmesinin ardından ABD birliklerinin Suriye'den çekileceğini açıklamıştı. Trump'ın açıklamasının ardından ABD askerleri kademeli olarak Suriye'den çekilmeye başlamıştı.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) bir yetkili, Suriye'den çekilme konusunda yeni bir açıklama daha yaptı. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum." dedi.

Söz konusu yetkili, operasyonel kaygılardan dolayı çekilen ekipmanın ne olduğu veya hangi bölgelerden alınıp nakline başlandığına dair detay vermekten kaçındı.

Amerikan CNN televizyonu ise, çekilme konusunda yeni bir iddia ortaya attı. İddiaya göre ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirledi.

ABD'NİN SURİYE'DEN ÇEKİLME SÜRECİ

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı karar sonrasında başlamıştı.

Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı. 

Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.