Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Peşmerge uluslararası ittifakın kara savaşını yürüten gücüdür

Peşmerge uluslararası ittifakın kara savaşını yürüten gücüdür

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Erbil’de çalışma ofisinde terörle mücadele çerçevesinde Peşmerge güçlerine 2016 yılında yapılacak yardımlar, uluslararası koalisyon güçlerinin mücadele üzerindeki etkisi ve Musul’un kurtarılmasına ilişkin muhtemel planlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Terör örgütü DAEŞ ile mücadele için Kürdistan bölgesine bazı ülkelerden sürekli bir şekilde silah akışının olduğunu belirten Yaver, “Özellikle örgüt saldırılarının yoğunlaşmasıyla birlikte, yardım çağrılarımıza cevap veren bazı ülkeler oldu. Bunların başını çeken ülkeler Almanya, ABD, Fransa ve İtalya oldu. Söz konusu ülkelerden gelen silahların verilen mücadelede etkisi çok oldu. Bu ülkelerden gelen anti tankların cephelere yapılan bombalı saldırının engellenmesinde büyük bir etkisi var” ifadelerini kullandı.

Peşmergeye Avrupa’dan silah geliyor

Kürdistan bölgesinin, Irak merkezi hükümetin rızası ve onayı olmadan doğrudan silah satışı veya sevkiyatı yapamadığını hatırlatan Yaver, “Elimize geçen silahların tümü uluslararası koalisyon güçlerinin yardımıyla temin edilmiştir. Peşmerge’nin elindeki silahların çoğu Doğu Avrupa ülkelerinde üretilen silah tipleridir. Bu yüzden silah ve mühimmatımızı o bölgedeki ülkelerden Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Romanya’dan temin ediyoruz. Bunun dışında Almanya, ABD, İtalya ve Fransa’da kendi ürettikleri silahları bize gönderiyor” bilgisini paylaştı.
ABD Kongresi’nin 2015 bütçe planında DAEŞ ile mücadele eden ve uluslararası koalisyon güçlerinin bir parçası güçlere 800 milyon dolar karşılığında silah yardımının yapılacağı kararına değinen Yaver, “Uluslararası koalisyonun karadan savaşan gücü peşmergedir. Bundan dolayı bu miktarın yaklaşık yüzde 25’i yani 200 milyon dolar bedelinde askeri teçhizatın yeni yıl içerisinde Kürdistan’a gönderilmesi bekleniliyor. Bu yardım doğrudan parasal olarak değil ancak askeri teçhizat karşılığında yapılacaktır. Söz konusu yardımların çok kısa bir süre içerisinde Kuveyt’ten Kürdistan bölgesine gelmesi bekleniyor” dedi.

ABD, Peşmerge Tugayı’nı silahlandıracak

ABD tarafından gönderilecek silahların kullanılması için askeri eğitimlerin yeni yılın ilk ayında başlanacağının altını çizen Yaver, “ABD ordusuna bağlı askeri eğitmenler 3 ay içerisinde peşmergeye gerekli eğitimleri verecekler. Bu çerçevede ilk etapta 2 peşmerge tugayı tamamen ABD silahları tarafından donatılıp, eğitilecek” diye konuştu.
Kürt bölgesinin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin fiili bir üyesi olduğunu vurgulayan Yaver, “Uluslararası koalisyon güçlerinin çatısı altında olan 12 ülkenin Erbil’de resmi temsilciği var ve peşmerge güçlerine her türlü askeri eğitimleri vermeye devam ediyor. Peşmerge Bakanlığı olarak her hafta Erbil’de bulunan ABD, Kanada, İtalya, Fransa, İngiltere, İsveç, Macaristan ve Almanya’daki askeri heyetler ile bir araya gelerek gelişmeleri değerlendiriyoruz. Ancak Rusya, İran, Irak ve Suriye arasında kurulan 4’lü ittifakla hiçbir ilişkimiz söz konusu değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler