Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK DEAŞ’la anlaşmalı olarak Cerablus’a ilerliyor

PKK DEAŞ'la anlaşmalı olarak Cerablus’a ilerliyor

Suriye’de terör faaliyetleri yapan PKK’nın Suriye kolu YPG militanları, DEAŞ’ın anlaşmalı olarak boşalttığı bölgeleri işgal ettikten sonra Cerablus’a doğru ilerlediği öğrenildi. Kendini “Suriye Demokratik Güçleri” adı altında farklı bir örgütmüş gibi gösteren PKK militanları, DEAŞ militanlarının ağır silahları imha etmeden bıraktığı yerlere yerleşmeye başladı. Dünya kamuoyunda mücadele olarak yansıyan bu gelişmeyi bölgedeki yerel kaynaklar, “iki terör örgütü arasında stratejik ortaklıkla yürütülen işgal hareketi” olarak ifade ediyorlar. 

Suriye’de PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı mücadele veren, Suriyeli mutedil devrimcilerden bir komutan PKK’nın Tişrin Barajını işgal etmesiyle ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “PKK gördü ki; PYD ismi PKK ile anılır oldu, tepkiler gelmeye başlayınca isim değişikliğine gidip ”Demokratik Suriye Güçleri” dediler. Hepsi sahadan kovulmuş suçlular. DEAŞ’la, Esed’le işbirliği halindeler. Kovulunca PKK’ya sığındılar PKK’da onları kullanıyor”

Fırat’ın batısına “Suriye Demokratik Güçleri” adıyla geçen PKK militanları stratejik noktalardan biri Tişrini ele geçirdi. Bu bölge ele geçerken IŞİD depolarındaki bütün silah ve mühimmatlarını olduğu gibi imha etmeden PKK’ya bıraktı.

PKK’nın bir sonraki hedefinin Minbiç ve Cerablus olduğunu belirten yerel kaynaklar, DEAŞ’ın kademeli olarak Cerablus’u terk ettiğini ve ağır silahlarını yerine gelecek olan PKK’ya bıraktığını ifade ettiler.

Etiketler